5 EN HIZLI KİLO VERDİREN DİYET LİSTESİ

en hızlı kilo verdiren diyet listesi

Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazı tam size göre. 5 en hızlı kilo verdiren diyet listesi arasından kendinize uygun olanı seçip istemediğiniz kilolarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.

hızlı kilo verdiren diyet listesi

Yaz aylarında birçoğumuz kilo verme telaşına giriyoruz. Kışlık giysiler çıkıp ince kıyafetlerimizi giyeceğimiz zaman kışın beslenmemize dikkat etmediğimizi fark ediyoruz.  

Aslında kış aylarında kilo almak neredeyse hepimizin başına gelen bir durum.  Bunun sebebi; kışın karbonhidrat alımının artması, su ihtiyacının azalması, uzun süre kapalı alanda kalmak ve hareketsizliktir. Kışın metabolizmamız soğuğa karşı kendini korumak için hızlanır, enerji ihtiyacı artar ve beyne açlık sinyalleri gider. Açlık hissimizi kontrol altına alamadığımızda da kilo almak kaçınılmaz olur.

Ondan sonra da kilo verdiren diyet listeleri neler, en hızlı kilo verdiren diyet listesi hangisi gibi sorularımızın cevaplarını araştırmaya başlıyoruz. 3 günde 15 kilo verdiren diyet listesi ya da 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi listelere yönelip sağlığımızı da tehlikeyi atıyoruz.

Doğrusunu söylemek gerekirse yediklerimizin büyük bir kısmını kısıtlayıp 3 günde 15 kilo ya da bir haftada 10 kilo verebilir miyiz? Belki. Fakat burada gidenin yağ kütlesinden gitmediğini vücudumuzdaki suyu ya da kası kaybettiğimizi (kaslardaki suyu kaybediyoruz) kabul edelim. Zaten bu diyetler de sürdürülebilir olmadığından verdiğinizden çok daha fazlasını hızla geri alıyorsunuz.

Yaz aylarında hızlı kilo verme telaşınızı anlıyoruz. Bu nedenle biz de, kilo verirken sağlığınızı korumanızı da göz önünde bulundurarak, en hızlı kilo verdiren diyet listesi hangisi sizin için araştırdık. Popüler diyetleri, faydalarını ve zararlarını öğrenebileceğiniz bu yazımızdan sonra siz de bu hızlı kilo verdiren diyet listeleri içinden seçtiğinizi uygulamaya karar verebilirsiniz.

1 – 13 günde 10 kilo verdiren İsveç Diyeti 

hızlı kilo verdiren diyet listesi İsveç diyeti

İsveç diyeti diğer bir adıyla 13 günlük metabolizma diyeti, 13 günde 10 kilo verme vaadinde bulunuyor. Kolaylığı ise size hazır bir 13 günlük diyet listesi vermesi. Kilo vermek için bu diyet listesine harfiyen uymak durumundasınız.

Eğer 13 gün fazla gelirse 6 gün de uygulayabilirsiniz ama 6 günden sonra tekrar uygulamak için 3 ay beklemeniz gerekiyor.

En hızlı kilo verdiren diyet listesi olan İsveç diyetini uygulayanlar sonuçlardan gayet memnun. Siz de uygulamak isterseniz 13 günlük diyet listesine ve neleri yemeniz gerektiğine İsveç diyeti yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2 – Açlık Orucu (If diyeti)

açlık orucu if diyeti

Günün belirli saatlerinde yiyip, diğer zamanlarda aç kalınarak uygulanan açlık orucu diyeti son zamanların en popüler diyeti desek yalan olmaz sanırım. Birçok uzman tarafından da desteklenen bu beslenme şekli, kilo vermek için belirle bir süre yemek yenilmemesi gerektiğini savunuyor.

Aralıklı orucun değişik uygulama şekilleri bulunuyor. İlk başlayanlar için alışması daha kolay olabileceğinden 16/8 diyeti öneriliyor.

Bunun dışında 5:2 , alternatif gün, savaşçı diyeti, ye-dur-ye yöntemleri de var. Aralıklı oruç yöntemlerini detaylı incelemek ve nasıl uygulayacağını öğrenmek için Aralıklı Oruç yazımızı okuyabilirsiniz.

3 – En Popüler Hızlı Kilo Verdiren Diyet Listesi = Ketojenik diyet

hızlı kilo verdiren diyet listesi ketojenik diyet

Hızlı kilo verdiren diyet listesi deyince aklımıza gelen en popüler diyetlerden biri de kuşkusuz ki ketojenik diyettir. Birçok ünlünün de bu hızlı kilo verme diyeti ile zayıfladığına şahit olduk. Popülerliği de bu kişilerin değişimini gördükten sonra hızla arttı.

Ketojenik diyetin temel prensibi yüksek yağ (sağlıklı yağlar tabi ki ) ortalama protein ve düşük karbonhidrat alımıdır. Biliyorsunuz ki vücudumuzun temel yakıtı karbonhidrattan yani glikozdan sağlanır. Ketojenik diyette karbonhidrat alımı minimum olduğundan vücut enerji için yağ yakmaya başlar böylelikle de hızlı kilo verme başlamış olur.

Bu diyetin hızlı kilo verme artısının yanında eksileri yani zararları da bulunuyor. Bunlardan ilki alınan düşük karbonhidratı (günlük 30 gr dan az) sadece sebzelerden alıyorsunuz yani unlu mamuller ve meyvelerin çoğu yok. Bu nedenle de diyetin sürdürülebilir olması çok zor.

Bir diğer ise yüksek yağ alımından dolayı kötü kolesterol olan LDL’nin yükselmesi. Karaciğer ve böbrek zararları gibi yan etkileri de bulunuyor. Tüm yönlerini öğrenmek için Ketojenik Diyet Hakkında Merak Edilenler isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğer hızlı kilo vermek için ketojenik diyet uygulamak isterseniz beslenme uzmanından yardım alarak uygulamanızı tavsiye ederiz.

4 – Akdeniz Diyeti

Akdeniz diyeti

Akdeniz diyeti, daha az et ve süt ürünleri içerirken daha çok meyve, sebze ve tam tahılları içeren bir diyet türüdür. Bu beslenme şekli kilo vermenize destek olmanın yanı sıra birçok hastalığın da önlenmesine yardımcı oluyor.

Kırmızı et ve işlenmiş gıdaları listenizden çıkararak kalp sağlığınızın korunmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar Akdeniz diyetinin kan şekerini, kolesterolü kontrol edip damar sağlığını koruyarak Alzheimer ve demans  riskini azalttığını belirtmektedir.

Aynı zamanda yüksek antioksidan alımını sağladığı için kanser gelişme riskini azaltır. Lif bakımından da zengin olduğundan Tip2 diyabete karşı da koruma sağlar.

Bu diyeti uygulamak için yapmanız gerekenler;

    • Meyve, sebze, tohumlar, kuruyemişler, baklagiller, balık ve deniz ürünleri, zeytinyağı, tam tahılları tüketmek
    • Peynir, yoğurt, kümes hayvanları ve yumurtayı ara sıra ölçülü tüketmek
    • Çok nadir kırmızı et yemek
    • Paketli ve işlenmiş gıdalar, şeker içeren ürünler, tatlandırıcı içeren ürünler, rafine tahıllar, rafine yağlar ve işlenmiş etten uzak durmak

5 – Hızlı Kilo Verdiren Diyet listesi =  Dukan Diyeti

Hızlı kilo verdiren diyet listesi dukan diyeti

Dukan diyeti açlık yaşamadan hızlı kilo verdiren diyet listesi olduğunu iddia ediyor. Üstelik kaybettiğiniz bu kiloların da kalıcı olacağını söylüyor.  Dört aşamaya bölünmüş Dukan diyeti listesi genel olarak yüksek protein içeren besinlerin tüketildiği bir liste.

İlk evre atak evresi, diğer ismiyle saf protein diyetidir. Adından da anlaşılacağı üzere bu evrede sadece izin verilen protein kaynaklarını tüketiyorsunuz.

İkinci evre seyir evresi ise;  vücudumuzu şaşırttıktan sonra yavaş yavaş diyetimize sebzeleri eklediğimiz evredir.  Bir gün protein + sebze diğer gün saf protein olarak uygulanır.

Üçüncü evre güçlendirme evresinde; istediğimiz kiloya ulaştıktan sonra verdiğimiz 1 kilo başına 10 gün olmak kaydıyla uyguladığımız dönemdir.

Dördüncü evre koruma evresinde ise adından da anlaşılacağı gibi ömür boyu devam edecek bazı beslenme alışkanlıklarını uygulayacağımız evredir.

Dukan diyeti nedir? Hangi evre nasıl uygulanır? Her evre için izin verilen ve verilmeyen yiyecekler nelerdir ? Öğrenmek için size A dan Z ye bir rehber hazırladık.  Dukan diyeti rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu diyetlerden birini uygulamaya karar verdikten sonra sürecinizi hızlandırmak isterseniz Yağ Yakan Yiyecekler yazımıza göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz