ACIYI RESMEDEN KADIN: FRİDA KAHLO

Meksika’nın yetiştirdiği en büyük sanatçılardan biri olan Frida Kahlo kimdir? İlham Veren Kadınlar köşemize bu sefer ‘Acının ressamı‘ olarak bilinen ve ‘Resim yapmak hayatımı tamamladı.‘ sözüyle resim yapmanın kendisi için önemini anlatan Frida’yı anlatmak istedik. İşte büyük ressamın acı, hüzün ve aşk dolu hayatı.

Çocukluğu

Frida Kahlo (doğum adıyla Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderon) 6 Temmuz 1907 yılında Meksika’da Coyoacan’da dünyaya geldi. İlerleyen yıllarda siyasetle yakından ilgilenen Frida doğum gününü Meksika Devrimi’nin tarihi olan 7 Temmuz 1910 olarak ilan etmiştir. Alman soyundan olan fotoğrafçı babası Meksiya göç etmiş ve burada yarı Amerikan yarı İspanyol olan Matilde ile tanışıp evlenmiştir. Frida’nın iki ablası ve bir kız kardeşi olmuştur.

Bir çocukken sağlığı çok iyi sayılmazdı. Altı yaşındayken bir kaza geçiren ve çocuk felcine yakalanan Kahlo 9 ay boyunca yatakta yatmak zorunda kaldı. Bu hastalık yüzünden bir bacağı sakat kalmıştır ve bu sebepten kendisine ‘Tahta Bacak Frida’ denmiştir.

genç frida kahlo

Babasının da yardımlarıyla bu engelini aşan Frida 1922 yılında ülkenin en iyi okulu olan Ulusal Hazırlık Okulu’na kayıt yaptırdı. Burada sanat, edebiyat gibi alanlara ilgi duydu ve kendini bu konularda geliştirdi. Hayatında her şey çok güzel gidiyordu. Ama talihsizlikler Kahlo’nun peşini bırakmadı.

Frida 18 yaşındayken okuldan eve dönerken bindiği otobüs bir tramvayla çarpıştı. Bu kazada tramvayın demir çubuklarından biri sol kalçasından girip çıkmıştı. Kazadan sonra birkaç hafta hastanede yatan Frida hayatı boyunca 30’dan fazla ameliyat geçirdi.

İyileşmeye başlayan Frida eve döndükten sonra vakit geçirmek ve acısını azaltmak için resim yapmaya başladı. Ve ertesi yıl yaptığı kendi portresini okul arkadaşı olan Gomez Arias’a verdi.

Daha sonraları sürekli kendi portresini yapmasıya ilgili olarak ‘Kendimi resmediyorum çünkü sık sık yalnızım ve bildiğim en iyi insan da benim‘ demişti.

Diego Rivera’yla Evliliği

frida kahlo diego rivera

Frida Kahlo 1928 yılında fotoğrafçı arkadaşı Tina Modotti vasıtasıyla Diego Rivera ile tanıştı. Aralarında romantik bir ilişki başlayan çift kısa bir süre sonra 1929 yılında evlendiler. Ailesi bu evliliğe karşı çıktı ve bu ilişkiyi ‘fil ile güvercin’ ilişkisine benzetti. İkilinin ilerleyen süreçte inişli çıkışlı bir ilişkisi oldu, birbirlerini çok sevmelerine rağmen sık sık ayrılıp tekrar bir araya geldiler. Frida, Diego’yla olan ilişkisini tanımlamak için “Hayatımda iki büyük kaza geçirdim; biri Diego’ydu ve diğerinde ise bir tren az daha beni öldürüyordu. Diego kesinlikle çok daha yıkıcıydı” cümlelerini kullanmıştı.

Bu ilişkileri sıralarında her ikisinin de ayrı ayrı hayatlarında başka insanlar bulunmuştu. Diego Frida’nın kız kardeşiyle beraber olmuştu. Bu ihanete üzülen Frida Kahlo uzun saçlarını kısacık kesmişti. Daha sonraları Frida’nın hayatında başkaları oldu. Rus devriminin liderlerinden biri olan Lev Troçki, Meksika’ya geldiğinde Frida’yla kısa süreli bir ilişkisi olmuş daha sonra Troçki’nin eşi durumu öğrenince Frida bu ilişkiyi sonlandırmıştı.

Frida, 1938 yılında Sürrealist hareketin öncülerinden biri olan Andre Burton ile arkadaş oldu. Burton’un resimleri hakkındaki sürrealst yorumuna karşılık kendisinin cevabı “Benim sürrealist olduğumu düşünüyorlar. Fakat hiçbir zaman hayallerimi ya da kabuslarımı resmetmedim. Ben sadece kendi gerçekliğimi resmettim” olmuştu. “Resimlerim acının mesajını taşıyor.” sözüyle ise resimlerinde kendi gerçekliğini ve acılarını yansıttığını anlatmıştı.

Frida Kahlo hayatında siyasete de ilgi duymuştu. Üyesi olduğu PCM’den eşi Diego kovulduğu için istifa etmişti.

Son Yılları

Acılarıyla mücadele etmek için resim yapmaya başlayan Frida’nın ünü günden güne artıyordu. Artık Dünya çapında tanınmaya başlamış ve Amerika, Fransa gibi ülkelerde sergiler açmaya başlamıştı. Şöhretiyle ters orantılı bir şekilde sağlığı bozuluyordu. Buna rağmen ders vermeye devam ediyordu. 1950 yılında durumu kötüleştiği için 9 ay boyunca hastanede yatmak zorunda kaldı. 1953 yılındaysa sağ bacağı kesildi.

Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954 yılında akciğer embolisi hastalığı yüzünden hayata veda etti. Öldüğü yıl yaptığı Yaşasın Yaşam isimli bir eseri vardır.

Eserlerinden Bazıları

Resimler için kaynak: fridakahlo.org

Hayatı ilham verici kadınlardan biri olan J.K.Rowling’in hayat hikayesini buradan okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz