ALOE VERA NEDİR , NASIL ÇIKARILIR ?

Aloe vera bitkisinin kullanımı binlerce yıl öncesine kadar uzanır. Eski Mısırlılar bu bitkiyi iltihap önleyici olarak kullanıyorlardı. Mısır’da sonsuzluk bitkisi olarak bilinir ve Kleopatra,  Nefertiti gibi kraliçeler tarafında kullanılırdı. Yüzyıllardır iltihap önleyici, nemlendirici, antibakteriyel (bakterilere karşı) ve antiviral (virüslere karşı) özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır.

Bitkinin büyük bir çoğunluğu su olmakla birlikle içerisinde vitaminler, mineraller, amino asitler, enzimler bulunmaktadır.

BİTKİNİN FAYDALARI

  • Ciltteki küçük kesiklerin ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir
  • Cildi nemlendirmek için kullanılabilir. Cildi yağlandırmadığı için hassas ve yağlı cilde sahip olanlar tarafından da kullanılabilir.
  • Aloe vera jeli anti – enflamatuar olarak işlev gören bir aside sahiptir. Bu nedenle sivilce ve akne probleminden kurtulmak için iyi bir seçenektir.
  • Koyu renkli lekelerden kurtulmaya yardımcı olur.
  • Sedef hastalığı ve egzama üzerinde cilt için yatıştırıcı etkiye sahiptir.
  • Ciltte oluşan kızarıklardan kurutulmaya yardımcı olur.
  • Kırışıklıkları azaltır, sarkmayı önler, kolajen üretimi arttırır ve cilt elastikiyetini arttırarak yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.
  • İçerisindeki A ve E vitaminleri ile ciltte hasara yol açan serbest radikallerle mücadele edip etkisiz hale getirir
aloe vera 2

ALOE VERA JELİ NASIL ÇIKARILIR

Bu mucizevi bitki birçok kozmetik ürünü içerisinde bulunur. Cildiniz için bu ürünleri tercih edebileceğiniz gibi kendiniz de evinizde aloe vera bitkisi içerisinden bu jeli çıkarıp kullanabilirsiniz.

İlk önce yaprağı kök kısmından kesmek için keskin bir bıçak kullanın. Kestiğiniz yaprağı bir kabın içerisine koyun ve uç kısmı aşağı gelecek şekilde dik durmasını sağlayın. Daha sonra sarı sapın kuruması için yaklaşık bir saat bekleyin. Kuruduktan sonra yaprağın kenarlarını keskin bir bıçak kullanarak boylamasına kesin. Yaprağın ince dış katmanını çıkarmak için bıçak ya da sebze soyucu kullanabilirsiniz. İçerisindeki jel çok kaygan olduğu için bu noktada dikkatli olmalısınız. Bitkiyi açtıktan sonra berrak maddeyi kaşık yardımı ile çıkarabilirsiniz. Çıkardığınız gibi kullanabileceğiniz gibi blendırdan geçirerek de kullanabilirsiniz. İster cildinize isterseniz de saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Saklamak isterseniz aloe vera jelini hava geçirmez bir kaba koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Bozulmadan yaklaşık bir hafta boyunca buzdolabında kalabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz