CİLT GÜZELLİĞİ İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ?

cilt güzelliği

Birçok kadın pürüzsüz bir cilde sahip olmak için en iyi bakım ürünlerini kullanmaya özen gösteriyor. Cilt güzelliğimiz için hem paramızın hem de zamanımızın büyük bir kısmını harcıyoruz. Peki, cildimizi içeriden besliyor muyuz?

Aslında cildimizin ışıltısı dışarıdan beslediğimizden çok içeriden gelir. Yani dış güzelliğimiz bir nevi sağlığımızın yansımasıdır. Gün içerisinde birçok kimyasala, radyasyona ve toksinlere maruz kalıyoruz.  Cildi içeriden beslersek erken yaşlanma ve kırışıklıklara neden olan toksinleri de vücudumuzdan uzaklaştırmış oluruz.

IŞIL IŞIL BİR CİLT İÇİN 10 BESİN ÖNERİSİ

1 – SU

cilt için su

Su herkesin günlük rutininde olması gereken, vücut için çok önemli ve basit bir şeydir. Vücudumuzun bütün fonksiyonları için de gereklidir.  Su cildimizi nemli tutarak, mat ve pürüzlü görünmesini önlemeye yardımcı olur. Yeterli miktarda su alınmaması aynı zamanda göz altında koyu halkaların oluşmasına neden olabilir.

2 – LAHANA

C vitamini denilince akıllara ilk gelen portakaldır oysaki lahana ağırlık olarak portakala göre 11 kat daha fazla c vitamini içerir. C vitamini hasarlı dokuları iyileştirmenin yanı sıra, kırışıklıkların ve derin çizgilerin görünümünün azalmasına da yardımcı olur.

Lahananın içerisindeki vitaminden en iyi faydalanmak adına çok pişirmekten kaçının. Buharda pişirmeyi deneyebilirsiniz.

3 – MERCİMEK

Mercimek hem mükemmel bir protein kaynağı hem de kan şekeri düzenleyen bir besindir.  Hücre onarımı sağlayan bu besin, kırışıksız ve parlak bir cilt için büyük yardımcınız olacak.

4 – CEVİZ

cilt için ceviz

Ceviz içerisindeki E ve C vitamini, çinko ve protein ile cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

5 – AVOKADO

Sağlıklı yağlar bakımından zengin avokadonun içerisinde aynı zamanda E, K, C, B6 vitaminleri bulunur. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

6 – TATLI PATATES

Vücudumuzda kolajen üretilmesi için tatlı patateste bulunan C vitaminine gereksinim vardır.

Vücudumuzdaki kolajen miktarı ne kadar yüksek olursa o kadar güzel bir cilde sahip oluruz.

7 – BROKOLİ

Brokoli içerisindeki çinko, A ve C vitaminleri ile cildimizin canlı görünmesine yardımcı olan önemli bir sebzedir. Cildi çok kuru olmaktan korur. Bazı kanser türlerine önlemeye yardımcı olabilir.

8 – SOMON BALIĞI

Protein ve sağlıklı yağlar bakımından zengin olan bu besin hem cildin hem de saç ve tırnakların sağlıklı görünmesini sağlar.

9 – KIRMIZI VE YEŞİL BİBER

Hem kırmızı hem de yeşil biber iyi bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdır.

10 – YUMURTA

Yumurta, protein kaynağı olmasının yanında çinko, demir, kalsiyum, E vitamini ve daha birçok vitamin ve mineral içerir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz