Diyabet Nedir? Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

diyabet tedavisi

Diyabet Nedir ?, Diyabet Belirtileri Nelerdir?, Diyabette Beslenme Nasıl Olmalıdır? gibi sorularınızın cevabını ve daha fazlasını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Son yıllarda hareketsizlik ve hazır gıdaların tüketiminin artması, dünyada birçok ülkede sağlık açısından ciddi riskler yaratmaktadır. Kötü beslenme alışkanlıklarına bağlı kronik hastalıklar ve buna bağlı yaşam kalitesinin düşmesi hatta ölüm oranları da giderek artmaktadır. Bunlardan biri de diyabet, halk arasında bilinen ismiyle şeker hastalığıdır.

Diyabet Nedir?

Pankreas tarafından üretilen insülin hormonunun yeterli veya hiç üretilmemesi ya da vücudumuz tarafından kullanılamamasına bağlı ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Bu hormonun vücutta işlevini yerine getirememesi sonucu glikoz hücre içine girip enerji olarak kullanılamaz ve bunun sonucunda kan şekeri yükselir. 3 Tip diyabet bulunur Tip 1 Diyabet , Tip 2 Diyabet ve Gebelik Diyabeti.

diyabet hastalığı

Tip 1 Diyabet Nedir : Her yaşta görülebilmekle birlikte en fazla çocukluk çağında görülür. İnsülin hormonu ya hiç üretilemez ya da çok az üretilir. Kan şekerinin dengede tutulabilmesi için enjeksiyon ile insülin tedavisi uygulanır.

Tip 2 Diyabet Nedir : Tüm diyabet vakalarının %90’ını oluşturan diyabet türüdür. Yetişkinlerde daha yaygındır ve obezite ile yakından ilişkisi vardır.

Gebelik Diyabeti Nedir : Hamilelikte kan şekerinin yükselmesi ile gelişen diyabet türüdür. Genelde doğumdan sonra ortadan kalkar.

Çağımızın hastalığı olan obezitenin önemli bir etken olduğu ve en sık karşılaşılan kronik hastalıklarından olan Diyabet hastalığını yakından inceleyelim

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

 • Sık sık idrara çıkma
 • Aşırı susama
 • Aşırı yemek yeme isteği
 • İyileşmesi yavaş olan morluklar ya da yaralar
 • Sürekli yorgun hissetmek
 • Ellerde ve ayaklarda karıncalanma, uyuşukluk ve ya ağrı
 • Bulanık görme

Bu belirtilerinden birkaçına sahipseniz muhakkak doktorunuza başvurun. Diyabet tanısı için açlık kan şekeri, şeker yükleme testi sonuçlarına bakılarak ya da HbA1c testi ile tanı koyulabilir. HbA1c testi en güvenilir test olmakla birlikle son iki ya da üç aylık ortalama kan şekeri değerlerinizi gösterir.

TİP 2 DİYABETTE BESLENME ÖNERİLERİ

diyabet 2

Diyabetli bireyler doktorlarının reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmakla birlikte, kan şekerlerinde ani iniş, çıkışı önlemek için beslenmelerine de dikkat etmelidirler.

 • Beslenmede doymuş yağlar (tereyağı, tam yağlı süt ve yoğurt, sakatat, hindistancevizi yağı, hurma yağı, tavuk derisi ) azaltılmalı
 • Zeytinyağı, fındık, ceviz, avokado, mısır özü ve Ayçiçek yağı gibi tekli ve çoklu doymamış yağlar tercih edilmelidir
 • Öğünler çeşitlendirilmeli ve her öğünde yeteri kadar karbonhidrat, protein ve yağ alınmalıdır
 • Sık sık ve az yemek yenmelidir. Bir öğünde aşırı yemek kan şekerinde ani yükselmelere neden olur. 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde öğünlerinizi planlayabilirsiniz
 • Tek sefer çok yemenin yanı sıra uzun süre aç kalmaktan da kaçınılmalıdır
 • Şekerli gıdalar kan şekerini hızla yükselttiğinden az tüketilmesi gerekir
 • Diyet yapanların sıklıkla tercih ettiği “Glisemik İndeksi Düşük” gıdaları duymuşsunuzdur.  Bunlar posalı yiyecekler, tam buğday, bulgur, sebze ve bazı meyvelerdir. Bu gıdalar kan şekerini ani yükseltmezler. Şekerli tatlılar, reçel, bal, beyaz ekmek, makarna ise glisemik indeksi düşük gıdalardandır ve kan şekerinde ani yükselmeye neden olurlar.
 • Hayvansal besinler, kolesterol içeriği yüksek olduğundan sınırlandırılmalıdır. Yüksek kolesterol kalp damar hastalıklarına neden olur.
 • Yüksek tansiyon da diyabetin ikincil komplikasyonları arasındadır. Bu sebeple tuzun da az tüketilmesi gerekir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi diyabetin obezite ile yakından ilişkisi vardır. Bu sebeple de kilo kontrolü ikincil hastalıkların önlenmesinde büyük önem taşır. Diyabetli bireyler kilo kontrolü için beslenmelerine dikkat etmelerinin yanında hareketlerini de arttırmalıdırlar. Yürüyüş  en iyi egzersiz yöntemlerinden biridir.  Dikkat etmeniz gereken nokta ise; egzersizini aç karnına yapmamalı ve öğünlerden bir saat sonra yapmalısınız. Aç olarak yapılan egzersiz şekerinizin düşmesine ve bayılmanıza neden olabilir.

Yaşam kalitenizi arttıracak diğer önerilerimize Hayat Kalitesini Yükselten 5 Öneri yazımızdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz