Kaliteli ve Düzenli Uykunun Sağlığa 9 Harika Faydası

düzenli uykunun faydaları

Uyku hem fiziksel hemde ruhsal sağlığımız için çok büyük bir öneme sahip. Uzmanlar yetişkinlerin günde 7-8 saat uyumalarını öneriyor. Yetersiz ve kalitesiz ve düzensiz uyku uyuyan bireylerin, kaliteli ve düzenli uyku uyuyan bireylere oranla daha fazla sağlık sorunları olabileceğini pek çok araştırma kanıtlamıştır.

Bu yazımızda kaliteli ve düzenli uykunun sağlığımıza faydalarını bir araya topladık.

1- Düzenli Uyku Stresi Azaltır

stres

Eğer vücudunuzu yeterince dinlendiremez ve uykunuzu yeterince alamazsanız, vücudunuz gün içerisinde yüksek derecede stres hormonu salgılayacaktır. Bu hormon birçok sağlık sorununu da beraberinde getirebilir. Bu sebepten düzenli ve derin bir uyku stres seviyenizi düşük seviyelerde olmasını sağlayacaktır.

2- Hafızayı Güçlendirir

Yeterli ve iyi bir uyku uyumadığınızda bir şeyleri hatırlamanın zor olduğunu farkettiniz mi?

Bu gibi durumlarda beyniniz size yeterli uyumadığınızı anlatmaya çalışıyor olabilir. Uykusuzken iş yerinde veya okulda verimliliğimiz düşer ve hatalar yapabiliriz. İyi uyku bizi gün içerisinde bilgi almak ve işlemek için daha doğru bir zihin durumuna sokar. Ve gün içerisinde aldığımız bilgileri uzun vadede işlemek ve saklamak için iyi bir gece uykusuna ihtiyacımız vardır.

Özellikle derin uyku evresi beynimizin anıları ve bağlantıları ilişkilendirmesi için çok önemlidir. Bu yüzden kaliteli uyku uyumak, bir şeyler daha iyi hatırlamanıza ve işlemenize yardımcı olacaktır.

3- İyi Uyku Kan Basıncını Düşürür

Yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç riskinizi arttırır ancak yeterli ve düzenli uyku kan basıncını düşürmeye kontrol altında tutmaya yardımcı olacak gevşeme evreleri içerdiğinden kan basıncının düşük seviyelerde olmasına yardımcı olur.

4- Yeterli Uyku Kilonuzu Korumaya Yardımcı Olur

kilo verme yazısı

Uykunun kilo vermeniz açısından direk etkili olduğu söylenemez ama uyku sırasında salgılanan iştah hormonlarını düzenlemesi kilonuzu korumanız açısından faydalıdır. Araştırmacılar yeterli uyku uymayan kişilerin aşırı kilolu veya obez olma olasılıklarının yeterli ve düzenli uyuyan kişilere oranla daha fazla olduklarını bulmuşlardır. Bunun sebebininde uyku sırasında salgılanan leptin ve grelin hormonlarıyla ilişkili olduğu açıklanmıştır. Bu sebepten kilosunu korumak veya kilo vermek isteyen kişilerin yeterli uyku uyumaları şarttır. (Ayrıca kilo vermek için meşhur bir diyet olan ve 13 günde 10 kilo verdiren İsveç Diyeti hakkındaki detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.)

5- Diyabet Riskini Azaltır

Diyabet, vücudun insülin üretme görevini doğru bir şekilde yerine getiremediği bir durumdur ve kanda aşırı glikoz birikimine sebep olur. Tam olarak neden kaynaklandığı bilinmesede yapılan çalışmalar[1] uykusuzluk ile diyabet arasında bazı ilişkiler bulmuştur.

Araştırmacılar bu konu için uyku eksikliğinin bazen kontrol edilebilen diyabet için önemli bir risk faktörü olduğu söylemektedir. Bu sebepten günlük uyku seviyesinin yeterli bir seviyede olmasına dikkat etmek gerekmektedir. (Ayrıca Diyabet Nedir? Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmelidir? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.)

6- Düzenli Uyku Kalp Sağlığını Korumaya Yardımcıdır

Uyku sağlıklı bir kalp için en önemli faktörlerden biridir. Yeterince uyumayan insanlar yaş, kilo, sigara içme, egzersiz gibi etmenlerden bağımsız olarak kalp hastalıklarına yakalanma riski yeterli ve düzenli uyuyan kişilere oranla daha fazla oluyor. Kalp sağlığınızı korumak için günde 6 saatten az ve 8 saatten fazla uyumamalısınız.

7- Depresyon Riskini Azaltır

Uyku sırasında serotoninde dahil olmak üzere birçok hormon salgılanır. Serotonin hormonu mutlulukla ilişkilendirilen bir hormondur. Serotonin eksikliği olan kişilerin depreosyona maruz kalma ihtimali daha yüksektir. Kaliteli ve düzenli bir uyku ile vücudunuzun yeterince serotonin salgılamasını sağlayabilir ve böylelikle depresyon riskinizi azaltabilirsiniz. Serotonin Arttırma Yolları isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

8- Vücudun Kendini Onarmasını Yardımcı Olur

Uyku gevşeme, rahatlama ve aynı zamanda vücudun stres gibi zararlı etkenlerin sebep olduğu hasarı onarma dönemidir. Siz uyurken hücreleriniz protein üretirler ve bu proteinler hücre yapı taşlarını oluşturarak vücudunuzdaki hasarları onarırlar.

9- Kaliteli Uyku Enerjinizi Yükseltir

Uykusuz bir geceden sonra daha sinirli, agresif olabilirsiniz. Yapılan araştırmalar uyku eksikliğinin ruh hali üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu araştırmalara göre kişiler yeterli bir uyku uyumadıklarında gün içerisinde olaylara daha kolay sinirlenip daha agresif tepkiler gösterebilmektedir. Uykularını yeterli düzeyde aldıklarında bu sorun ortadan kalkmıştır.

Gün içerisinde daha mutlu daha pozitif ve enerjik olmak için düzenli ve yeterli bir uyku uyumanız önemli faktörlerden birisidir.

Ayrıca henüz okumadıysanız Daha kaliteli bir uyku için 9 tavsiye isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz