E Vitamini Ne İşe Yarar? Hangi Besinlerde Bulunur?

e vitamini

E vitamini nedir? E vitamini eksikliği nedir? Hangi yiyeceklerde bulunur ? Ampul formu nasıl kullanılır? öğrenmek için okumaya devam edin..

e vitamini kapsul

E vitamini yağda çözünen, hücre hasarını engellemeye yardımcı olan bir antioksidandır.  Antioksidanlar hücrelerimizin ömrünü kısaltan ve hücrelerin parçalanmasına neden olan serbest radikallere karşı korur. Eğer serbest radikaller vücuttan uzaklaştırılamaz ise kalp hastalığı, kanser gibi hastalıklara neden olabilmektedir. E vitamini görevleri arasında da bu serbest radikalleri vücudumuzdan uzaklaştırmak vardır. Bu nedenle de sağlığımız için önemlidir.

 Aynı zamanda bu vitamin bağışıklığı güçlendirmede, cilt ve saç sağlığında büyük rol oynar.

E Vitamini Faydaları

Yiyeceklerle alınabildiği gibi takviye gıdalarla da alınabilen vitaminin vücudumuz için birçok faydası bulunuyor.

1 – Sinir Sistemine Faydalıdır

Bu vitamin nöronlar (sinir hücreleri)  arasındaki sinyallerin iletilmesine yardımcı olur. Bazı araştırmalarda vitaminin, epilepsi ve Alzheimer gibi sinir sistemi hastalıklarının tedavisine yardımcı olabileceği belirtilmektedir. Yine de bununla ilgili kesin bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

2 – Kalp Sağlığı İçin Yararlıdır

Kalp sağlığı

Vitamininin yararları arasında kardiyovasküler hastalıkları önleme de vardır. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde,  serbest radikal olarak adlandırılan zararlı bileşikleri uzaklaştırdığını belirtmiştik. Bu sayede de kalp ve damar sağlığını korur.

Aynı zamanda yapılan araştırmalarda kötü kolesterol olarak bilinen LDL üzerinde de olumlu etkileri olduğu belirtilmektedir.

3 – Göz Sağlığını Korur

Göze en çok yararlı vitamin A vitamini olsa da bu vitamin de en az A vitamini kadar gereklidir. Kararsız moleküller olan serbest radikaller göz hücrelerinin sağlıklı dokusunu parçalayarak göze zarar verirler. Bu da katarakt ve dejenerasyona yol açar. Vitamin antioksidan özelliği sayesinde, serbest radikaller uzaklaştırılarak göz sağlığı korunur.

4 – Bağışıklığı Güçlendirir

Güneşin zararlı ışınları, hava kirliliği, sigara ve alkol tüketimi gibi etmenler vücudumuzda oksidasif strese neden olur. Oksidasif stres de serbest radikallerin salınmasına ve bağışıklığımızın zayıflamasına neden olur. Bağışıklığımızın düşmemesi için vitaminden faydalanıp, serbest radikalleri vücudumuzdan uzaklaştırmamız gerekir.

5 – E Vitamininin Cilde Faydaları

vitamin

Vitaminin görevleri arasında en bilineni cilt üzerindeki olumlu etkisidir. Sağlıklı bir ciltte vitamin yeterli miktardır. Hava kirliliği ve UV ışınları gibi etmenlerden dolayı ciltteki vitamin azalır. Bu azalmayla birlikte cilt elastikiyetini kaybeder ve yaşlanma ile savaşamaz.

Yaşlanma etkilerini en aza indirmek için vitamini içeren gıdaları tüketmenin yanında vitamin serumlarını da kullanabilirsiniz. Diğer yaşlanma karşıtı öneriler için Yaşlanma Karşıtı İpuçları İle Cildinizi Yenileyin isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

E Vitamini Eksikliği

Yiyeceklerle doğal olarak alındığından E vitamini eksikliği nadir görülür. Yağda çözünen bir vitamin olduğundan yağ tarafından emilir ve vücutta depolanır. Eğer bir sindirim probleminiz varsa vitaminin eksikliği yaşarsınız.

E vitamini eksikliği belirtileri;

  • Retinopati (Gözün ağ tabakasında bulunan kan damarlarının hasarlanması)
  • Bağışıklığın azalması
  • Periferik Nöropati (Periferik sinirlerde ağrı)
  • Ataksi ( İstemli hareketlerde bozulma)

Yukarıda da belirttiğimiz gibi vitaminin eksikliği çok nadir görülen bir durumdur. Eğer şüphe duyuyorsanız kan testi ile eksikliğiniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

E Vitamini İçeren Yiyecekler

e vitamini içeren yiyecekler

Bu vitamini almanın en iyi yolu içeriğinde vitaminin olduğu yiyecekleri tüketmektir.

Sebzeler:  Ispanak, lahana, pazı, brokoli. Aynı zamanda da C vitamini açısından da zengin besinlerdir.

Meyveler: Kivi, mango

Yağlar:  Zeytinyağı, tereyağı. Güneş ışığından korumaya dikkat edin

Kuru yemişler: Fındık, fıstık, badem vitaminden zengin gıdalardır

E Vitamini Yağı

E vitamini yağı

E vitamini yağı birçok saç ve cilt bakımı için üretilen kozmetik üründe bulunur. Saçların güçlenmesinde, cildin tazelenip yenilenmesinde rol oynar. Ciltteki enflamasyonu azaltır ve cildin daha genç görünmesini sağlar. Cildi yenileyerek ince çizgilerin görünümünü azaltır.

E Vitamini ampul formunda eczanelerden temin edilebilir. Dikkat etmeniz gereken nokta, ampulü direk saç veya cilt üzerine uygulamamalısınız. Bu derinizi tahriş olmasına neden olur. Zeytinyağı ya da badem yağı ile seyreltmeniz gerekir.

Cilt yenileme özelliği sayesinde selüliti gidermeye de yardımcı olur. Selüliti azaltan karışım için yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz