EN İYİ BİLİM KURGU FİLMLERİ – 1

inception görsel bilim kurgu

Bilim Kurgu filmleri izlemeyi en çok sevdiğimiz film türlerinden biri ve günümüz sinema sektöründe önemli bir yer kaplamakta. Bu sebeple yapım şirketleri çeşitli türlerde bilimkurgu filmleri çekmekte ve izleyiciye sunmaktadırlar.

Kıyamet sonrası bir dünyada yaşananlar, yıldızlararası yolculuklar, aynı günü tekrar tekrar yaşayanlar… Hazırladığımız bu listede her türden filmi bulabileceksiniz.

Sıralamamız IMDb’ye göre yapılmıştır.

15- Yasak Bölge 9 (2009)

yasak bölge 9

Oyuncular: Sharlto Copley, Jason Cope, diğerleri için tıklayın.

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Gerilim IMDb: 7,9

Konusu: 1982 yılında uzaylılar yaşamlarını devam ettirebilmek için Dünya’ya yerleşirler. İlk başlarda Güney Afrika’ya yerleşen uzaylılar buradaki halk tarafından istenmeyecek ve District 9 denen bölgeye gönderileceklerdir. Özel bir şirket olan MNU ise uzaylı teknolojisine sahip olup para kazanmak için ajanlarını görevlendirmiştir. Ajanlardan biri olan van der Merwe bir virüs kapmıştır ve şirket artık kendisinin peşindedir.

Filmin fragmanı için buraya tıklayın.

14- Yarinin Sınırında (2014)

edge of tomorrow görsel

Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, diğerleri için tıklayın.

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon IMDb: 7,9

Konusu: Mimics adında uzaylı bir tür Dünya’yı işgal etmiştir ve hızla çoğalarak Dünya üzerindeki bütün askeri güçleri yok etmektedir. Uzaylılarla savaşan askerlerden biri olan Bill Cage aynı günü tekrar tekrar yaşamaktadır. Bu yeteneğini farkettikten sonra Mimicslere karşı olan şavaşta kullanmak üzere yeteneklerini geliştirmeye başlar.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

13- Marslı (2015)

marsli

Oyuncular: Matt Damon, Jessica Chastain diğerleri için tıklayın.

Tür: Bilim Kurgu, Macera, Dram IMDb: 8,1

Konusu: Bir araştırma için NASA tarafından Mars’a gönderilen ekip içinde bulunan Mark Whitney isimli astronot görev sırasında çıkan büyük bir fırtınada kaybolur ve ekibi tarafından öldüğü düşünülür. Mark şimdi elindeki sınırlı imkanlarla ekibine hayatta olduğununun haberini vermek zorundadır.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

12- Truman Show (1998)

truman show

Oyuncular: Jim Carrey, Ed Harris, Laura Linney, diğerleri için tıklayın.

Tür: Bilim Kurgu, Komedi, Dram IMDb: 8,1

Konusu: Sıradan bir satış elemanı olan Truman hayatında her şey çok güzel ve harikadır. Ta ki öldüğü sandığı babasını görene kadar. O andan sonra Truman için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Filmin fragmanı için buraya tıklayın.

11- Logan: Wolverine (2018)

logan wolverine

Oyuncular: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Dafne Keen, diğerleri için tıklayın.

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Dram IMDb: 8,1

Konusu: Usta oyuncu Hugh Jackman’ın son kez Logan rolüyle karşımıza çıktığı bu enfes filmde, gelecekte mutantların soyunun neredeyse tükendiği bir zaman diliminde geçmektedir. Artık yaşlanmış ve yorgun olan Logan sessiz ve huzurlu bir hayat sürmek için Meksika’da Profesör X ile birlikte saklanmaktadır. Ama Bilimciler tarafından aranan ve mutant bir çocuk olan Laura’nın gelmesiyle birlikte işler kontrolden çıkmıştır. Artık Laura’yı güvende tutmak zorundadır.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

10- V for Vendetta (2005)

v for vendetta aksiyon filmleri

Oyuncular: Hugo Weaving, Natalie Portman, diğerleri için tıklayın.

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon IMDb: 8,2

Konusu: V takma adını kullanan maskeli bir özgürlük savaşçısı, İngiltere’de ki baskıcı rejime karşı masum insanlara yardım etmek ve toplumsal uyanışı başlatmaya çalışmaktadır.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

9 – Sil Baştan (2004)

sil baştan

Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, diğerleri için tıklayın.

Tür: Bilim Kurgu, Romantik, Dram IMDb: 8,3

Konusu: Clemente Joel ile yaşadığı ilişkiye dair tüm anıları tıbbi bir müdahele ile sildirir. Bu durumu öğrenen Joel kendini hatırlatmaya çalışsa da başarılı olamaz ve aynı ameliyatı olmaya karar verir. Joel hafızası silinirken pişman olur ve olayı durdurmaya çalışır.

Filmin fragmanı için buraya tıklayın.

8- Vol.i (2008)

vol.i görsel

Seslendirmenler: Ben Burtt, Elissa Knight, diğerleri için tıklayın.

Tür: Animasyon, Macera, Aile IMDb: 8,4

Konusu: Uzak bir gelecekte, insanoğlu Dünya’yı çok fazla kirlettiği için başka bir gezegene yerleşmiştir. Dünya’da ki çöpleri toplamanması içinse Wall-e adlı küçük robotu bırakmışlardır. Kendi yalnızlığında bir düzen kuran Wall-e’nin hayatı, araştırma amacıyla Dünya’ya gönderilen Eve adlı robotu görmesiyle renklenir. İnsanoğlunun tüketmetteki aşırı başarısını(!) da anlatan bu animasyon aynı zamanda Wall-e’nin sevgisini de göreceğiz.

Filmin fragmanı için buraya tıklayın.

7-Geleceğe Dönüş (1985)

geleceğe dönüş poster bilim kurgu

Oyuncular: Michael Fox, Christopher lloyd, diğerleri için tıklayın.

Tür: Bilim Kurgu, Macera, Komedi IMDb: 8,5

Konusu: Zamanda yolculuk için uzun yıllar çaba harcayan Dr. Brown sonunda amacına ulaşmasını sağlayacak bir araba tasarlar. Bu arabayı ilk kullananlardan biri olan McFly yanlışlıkla geçmişe giderek kendi hayatını etkileyecek çok önemli bir hataya sebep olur. Ve bu hatayı düzeltmek zorundadır.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

6- Prestij (2006)

prestij aksiyon

Oyuncular: Christian Bale, hugh Jackman, Scarlett Johansson, diğerlerini görmek için tıklayın.

Tür: Bilim Kurgu, Gizem, Dram IMDb: 8,5

Konusu: İki arkadaş kendi çaplarında sihirbazlık yapmaktadırlar. Bir gün bir gösteri sırasında işlerin ters gitmesiyle araları açılır. Zaman geçtikçe ünleri daha da artan sihirbazlar birbirlerinin açıklarını bulmak için çabalarlar.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

5-Yıldızlararası (2014)

bilim kurguya farklı bir bakış açısı getiren interstellar görsel

Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hatheway, diğerleri için tıklayın.

Tür: Bilim Kurgu, Macera, Dram IMDb: 8,6

Konusu: Dünyada su kaynaklarının tükendiği bir zaman diliminde eskiden bilim adamı olan Cooper, artık mısır tarlalarında çiftçilik yaparak iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaya çalışmaktadır. Bir gün karşısına bilim açısından ciddi bir fırsat çıkan Cooper, bu zorlu görevi hem çocukları içi hemde insanlık için kabul edecektir.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

4- Yıldız Savaşları:İmparator (1980)

imparvtorun dönüşü görsel

Oyuncular: Mark Hamill, Harrison Ford, diğerleri için tıklayın.

Tür: Macera, Aksiyon IMDb: 8,7

Konusu: Darth Vader’in yardımmımyla asileri yenmek isteyen İmparator, casus robotlarla asilerin merkez üssünü öğrenir ve birliklerini oraya göndererek asileri yok etmeye çalışır. Durumu haber alan asiler ne yapacaklar?

Filmin fragmanı için buraya tıklayın.

3-Matrix (1999)

matrix görsel

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, diğer oyuncular için tıklayın.

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon IMDb: 8,7

Konusu: Bilim Kurgu denince akla ilk gelen filmlerden biri olan Matrix’in konusu şudur: Ünlü bir bilgisayar firmasında çalışan Thomas Anderson, gecelerini Neo takma adıyla bilgisayar korsancılığı yapmakla geçirir ve hayatına dair cevaplar arar. Bir gün bilgisayarına sızan Trinity isimli bir kızla tanışır ve onu takip ederek gerçeğe ulaşmaya çalışır.

Filmin fragmanı için buraya tıklayın.

2- Avengers: Endgame (2019)

efsane bilim kurgu filmi endgame görsel

Oyuncular: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, diğer oyuncular için tıklayın.

Tür: Blim Kurgu, Aksiyon, Macera IMDb: 8,7

Konusu: Bilim Kurgu türünün en iyi örneklerinden biri olan bu filmde, Avengers Infinity War’dan sonra pek çok kahraman yok olmuştur. Dünyada kalan süper kahramanlar ise kendi yaslarını tutmaktadır. Tamda bu sırada içinde bulunnduğu kunatum aleminden çıkmanın bir yolunu bulan Ant-man, kahramanlarımıza yeni bir umut ışığı verecek ve tekrar birleşen kahramanlar, Thanos’un kurduğu bu distopik düzeni değiştirmek ve intikam almak geri döneceklerdir.

Filmin fragmanı için buraya tıklayın.

1-Başlangıç (2010)

inception görsel bilim kurgu

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, diğer oyuncular için lütfen tıklayın.

Tür: Bilim Kurgu, Macera, Aksiyon IMDb: 8,8

Konusu: Geldik listemizin zirvesine… Leonardo DiCaprio, üst düzey performans sergilediği bu filmde çok yetenekli bir hırsız olan “”Dom Cobb” karakteriyle karşımızda. Asıl yeteneği insanların zihnine girmek. Bu sefer bu özel yeteneğini çok daha büyük ve çok daha zorlu bir iş için kullanmaya çalışacak. Bunu başarabilirse, hayatında hiç denemediği bir şeyi başarmış olacak…

Filmin fragmanı için buraya tıklayın.

Listemizin ikinci kısmına buradan ulaşabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız bir diğer liste olan En iyi fantastik filmler listemize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz