Ev Yapımı Şekersiz, Doğal Fıstık Ezmesi Tarifi

ev yapımı fıstık ezmesi

Ekstra yağ ve şeker içeren çok sağlıklı olmayan hazır fıstık ezmesi satın almak yerine, evde kendi doğal fıstık ezmenizi daha uygun fiyatla hazırlayın.

Fıstık ezmesi sağlıklı protein ve yağ deposu olan sporcuların kas oranlarını arttırmak için kullandığı, diyet yapanların listelerinin vazgeçilmezi olan bir besin maddesidir. Kalp rahatsızlığının yanında diyabet, tansiyon, hatta kanser ve alzheimer hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır

Fakat marketlerden satın aldığımız bazı hazır fıstık ezmeleri, ekstra yağ ve şekerin yanında birçok katkı maddesi içermektedir. Dışarıda satılan katkı maddeli fıstık ezmelerini tükettiğinizde vücudunuzun ihtiyacı olandan daha fazla kalori alırsınız. Doğal fıstık ezmelerinin ise fiyatları pahalı olabiliyor.  Aslında evde kendi fıstık ezmemizi hazırlamak çok kolay. Üstelik fiyat olarak da daha uygun ama en önemlisi de çok daha sağlıklı.

Malzemeler

İhtiyacınız olan keskin bıçaklı bir robot, tuzsuz fıstık ve tatlı olmasını istiyorsanız bal ya da pekmez.

Fıstık Ezmesi Yapılışı

İstediğiniz miktara fıstığı kabukları kolay soyulması açısından tavada çok kısa sürede kavurun. Kabuklarını soyduktan sonra robota atıp kıvam alıncaya kadar robotta çekin. Bu çekme işlemini fıstığın yağını tam olarak bırakması için biraz uzun tutmanızı tavsiye ediyorum. Fıstık zaten yeterli miktara sağlıklı yağ içerdiği için ekstra yağ eklemenize gerek yok. İşlem bittikten sonra isteğe göre bal ya da pekmez ekleyip karıştırın. Fıstık yağını bırakmadan bal ya da pekmezi eklerseniz krema kıvamını alamazsınız. Bu sebeple çekme işlemini fıstık iyice yağını bırakmadan bitirmeyin. İşte bu kadar basit.

FISTIK EZMESİ KİLO ALDIRIR MI?

Sağlıklı fıstık ezmemizi hazırladık peki istediğimiz gibi tüketebilir miyiz? Bir yemek kaşığı fıstık ezmesi 8 gr yağ içermektedir. Bu gözünüzü korkutmasın büyük çoğunluğu sağlıklı yağlardır. Fakat ne kadar sağlıklı olursa olsun her besinde olduğu gibi fıstık ezmesinde de miktarı doğru ayarlamanız gerekmektedir. Uzmanlar kilo kontrolü açısından günlük 2 yemek kaşığı fıstık ezmesinin yeterli olduğunu belirtmektedir.

Tarifini öğrendiğiniz ev yapımı doğal fıstık ezmesi ile yapabileceğiniz tatlılar da bulunuyor. Bunlardan biri olan sağlıklı ev yapımı dondurma tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz