GÖZ ALTI KIRIŞIKLIĞI NASIL GİDER

göz altı kırışıklığı

Vücudumuzda yaşlanma belirtilerini ilk gösteren bölge göz altı ve çevresidir. Bunun sebebi, bu bölgenin kan damarları ile birlikte ince bir yapıya sahip olmasıdır. İlk önce ince çizgilerle başlayan göz altı çizgileri zamanla derin kırışıklıklara dönüşür. Bu görünüm bizi hem yaşlı hem de yorgun gösterir. Aynı zamanda makyajımızı da kötü gösterebilir.

Kırışıklıkların en önemli nedeni, yaşlanma ile gelen kolajen üretiminin azalması olmakla birlikte tek neden bu değildir.

  • Sigara içmek: Yüzdeki kan damarlarını daraltır ve kan dolaşımını engeller ve ciltteki kolajene zarar verir.
  • Göz çevresini nemlendirmemek: Yüzümü düzenli nemlendiriyor olsak da genellikle göz çevresini nemlendirmeyi ihmal ederiz bu da çizgilerin oluşmasına neden olur. Nemlendirme işlemi için yüzünüze uyguladığınız kremleri değil, göz altı ve çevresi için kullanılan ürünleri tercih etmelisiniz.
  • Güneş ışınları: Zararlı ultraviyole ışınları ciltteki kolajeni parçalar. Bu da cildinizin daha erken yaşlanmasına neden olur.
  • Mimikler: Gülmek, kaşları kaldırmak, kaş çatmak gibi yüz ifadeleri yüzde çizgi oluşumuna sebep olur.
  • Yüz üstü yatmak: Gece uyku sırasında yüz kaslarınız yastığa bastırılırsa bir süre sonra bu da yüzünüzde kırışıklık oluşmasına sebep olur.

Bu çizgiler için piyasada birçok krem bulabileceğiniz gibi evde kendi hazırlayacağınız pratik maske ile de çizgileri azaltabilirsiniz.

GÖZ ALTI KIRIŞIKLIĞI İÇİN MASKE

İhtiyacınız olan iki malzeme var yaş maya ve süt. Yaş maya cildi yenileyerek onarılmasına katkı sağlar. Cildi nemlendirir, ölü deriyi atar ve ciltteki yağ dengesini sağlar. İçerisinde birçok vitamin, mineral ve folik asit bulunur. Her cilt tipine de uygundur.

Tek yapmanız gereken ¼ paket yaş maya ile 1 yemek kaşığı sütü karışıp ağzını kapatmak ve 5 dakika beklemek. Maskeyi uygulamadan önce cildinizi iyice temizlemelisiniz. Cildinizi temizledikten sonra maskeyi göz altları da dahil tüm yüzünüze hatta dekolte bölgesine de uygulayabilirsiniz. Maske 5 dakika içerisinde kuruyunca silmeden kalanı da yüzünüze uygulayıp toplamda 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın. Havlu ile cildi tahriş etmeden durulayın.

Göz çevrenizdeki çizgilerin yoğunluğuna göre haftada bir yada iki kez uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz