Hayat Kalitesini Yükselten 5 Öneri

Hayatın stresinden sıyrılıp kaliteli yaşamak herkesin ulaşmak istediği bir hedeftir. Fakat ikili ilişkilerden, iş hayatımızdan ya da çevresel faktörlerden kaynaklı sürekli bir stres durumu ile karşı karşıya kalırız. Bu kadar karmaşanın içinde hayat kalitesini yükseltme ve stresten kurtulma fikri, size çok zor görünebilir. Hatta kaliteli yaşamın maddi olanaklarla paralel olduğunu düşünebilirsiniz. Aslında yaşam tarzınıza ekleyeceğiniz birkaç alışkanlık ile kendi kaliteli yaşam alanınızı oluşturabilirsiniz.

Hayat Kalitesini Yükselten Alışkanlıklar

hayat kalitesini yükseltme

1 – Düzenli Fiziksel Aktivite Yapın

 Fiziksel aktivitenin vücudumuza sağladığı çokça yarar bulunuyor. Kalp damar hastalıkları riskini azaltmak, kan dolaşımını düzenlemek ve yüksek tansiyonu iyileştirmek ve önlemek bunlardan birkaçı.

Fizyolojik yararlarının dışında düzenli fiziksel aktivite yapmak psikolojik olarak da size birçok yarar sağlar. Stres durumunu azaltıp depresyonu önler, kaygıyı azaltır, endorfin salgısını artırır ve uyku sorunlarını azaltır.

Dünya Sağlık Örgütü haftada 5 gün toplamda 150 dakika fiziksel aktivite önermektedir. Aktivitenizi spor salonlarında yapacağınız gibi, açık havada tempolu yürüyüş, bisiklete binmek ya da sevdiğiniz bir spor dalıyla ilgilenmek şeklinde de yapabilirsiniz.

2 – Hobi Edinin

Stresten uzaklaşmanın en iyi yollarından birisi şüphesiz hobi edinmektir. İlgileneceğiniz bir hobinizin olması düzenli mola vermenize yardımcı olur.

Yapacağınız bu etkinliği seçerken, sizi hayatınızdaki stresten çıkarmasına ve keyifle yapacağınız bir etkinlik olmasına dikkat edin. Hobi deyince birçok kişinin aklına özel yetenek gerektiren aktiviteler gelebilir. Oysa örgü örmek, balık tutmak gibi etkinlikler de hobi için iyi bir seçenektir.

3 – Okuma Alışkanlığı Kazanın

Okumak bilgi edinmenin yanı sıra düşüncelerimizi de geliştirir. İyi kurgulanmış bir roman sizi başka alemlere götürebilir. Ya da çok stresli veya umutsuz olduğunuz zamanlarda okuyacağınız bir makale ya da kişisel gelişim kitabı yol göstericiniz olabilir. Aynı zamanda okuyarak kelime dağarcığınızı da arttıracağınız için, iyi bir konuşmacı olabilir ve kendinizi daha rahat ifade edebilirsiniz.

4 – Para Biriktirin

Acil durumlar her zaman beklenmedik anlarda gelir. Böyle durumlarda maddi güvencenizin olması, olası problemden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Başınıza herhangi kötü bir olay gelmese de bir birikiminizin olmaması durumunda stresli ve zayıf hissedebilirsiniz. Bu nedenle, kenarda size kötü bir durumda yardımcı olacak bir miktar paranızın olduğunu bilmek güven verecektir.

5 – Meditasyon Yapın

Meditasyon yapmak günümüzde oldukça yaygınlaşan bir rahatlama yöntemidir. Meditasyon yaparken düşüncelerinize odaklanıp yönlendirebilir ve zihninizi eğitebilirsiniz. Aynı zamanda depresyon ve hayatın stresinden uzaklaşmanızı sağlar. Nefes teknikleri ile öfke kontrolü sağlayabilirsiniz.  Meditasyon sizin için güvenli bir sığınaktır ve kaygılarınızdan uzaklaşmanıza yardımcı olur.

Önemli bir meditasyon çeşidi olan yoganın faydalarını okumak için Yoga Hareketleri Bize Ne Fayda Sağlar? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz