Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir? Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

hibiskus çayı faydaları nelerdir

Her bitki çayının kendine özgü sağlık yararları bulunur. Buna rağmen çoğu insan, bitki çaylarının tadını hoş bulmadığı için tüketmez.  Fakat hibiskus çayı faydaları çok olan, aynı zamanda da tatlı-ekşi tadıyla bitki çayı sevmeyenlerin bile beğenerek tüketebileceği bir çay.

Hibiskus nedir ne işe yarar?

Hibiskus çayı bamya çiçeği olarak da adlandırılan, yüksek miktarda C vitaminine sahip bir bitki olan hibiskus bitkisinin kurutulmuş kısımlarından yapılır.

Kırmızı renkli olan bu çay, hem ekşi hem de meyveli bir tada sahiptir. Hoş bir tada sahip olmasının yanı sıra sağlık açısından da hibiskus çayı faydaları oldukça fazla olan bir içecektir. Gelin hibiskus çayı neye iyi gelir hep birlikte bir bakalım.

hibiskus çayı faydaları

Hibiskus Çayı Faydaları

1 –  Antioksidan Deposudur

Antioksidanlar, serbest radikal olarak adlandırılan zararlı bileşiklerle savaşan moleküllerdir. Bu zararlı moleküller hücrelerimize zarar vererek sağlığımızın bozulmasına neden olabilir.

Hibiskus çayı zengin antioksidan içeriği sayesinde serbest radikallerin birikmesine engel olarak hastalık ve hasarlardan bizi korur.

 2 – Kan Basıncını düşürmeye yardımcı olur

Hibiskus çayı faydaları arasında en bilinenlerinden biri tansiyonu düşürmesidir. Yapılan bazı araştırmalarda hem sistolik hem de diastolik (yani hem küçük hem de büyük tansiyonu) düşürdüğü belirtilmektedir.

Fakat hali hazırda tansiyon hastasıysanız ve tansiyon ilacı kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan kesinlikle tüketmemelisiniz. Çünkü hibiskus çayı bazı tansiyon düşürücü ilaçlarla etkileşime girebilir.

3 – Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Hibiskus çayı içerisindeki güçlü antioksidan, demir ve C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur.

Hibiskus çayı faydaları kolesterol

4 – Hibiskus çayı faydaları : Kan Şekerini Düşürmek

Bu bitki çayı, tip2 diyabet hastalarının kan şekerlerini kontrol altına almasına yardımcı olabilir. Hibiskus çayının kan şekerini düşürücü özelliği vardır bu sayede kan şekerinizin dengede kalmasını ani yükselmesini kontrol edebilirsiniz.

Fakat bu çayı Tip1 diyabet hastaları ve ciddi hipoglisemi sorunu olan kişiler kesinlikle kullanmamalıdır.

Diyabet hastaları için hazırladığımız beslenme önerilerimize buradan ulaşabilirsiniz.

5 – Kolesterol Üzerinde Etkilidir

Yapılan bazı araştırmalarda hibiskus çayı faydaları arasında kolesterole de iyi geldiği belirtilmektedir. Bu araştırmalardan birine göre; 90 kişiye 15 gün boyunca günde iki kez hibiskus çayı verilmiş. 15 günün sonunda kişilerin LDL seviyelerinde (kötü kolesterol) bir değişiklik olmamakla birlikle HDL ( iyi kolesterol) seviyelerinde artış gözlemlenmiş.

6 – Hibiskus Zayıflatır mı?

Hibiskus çayı faydaları arasında en çok tercih edilme sebebi kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Obeziyeti önler, diyetle desteklendiğinde kilo verme sürecini hızlandır.

Aynı zamanda kilo verme sürecinde önemli olan bağırsak hareketlerini düzenlediği için hibiskus çayı kabızlık önlemede de kullanılır. Tatlı istediğini azaltarak tatlı krizlerinin önüne geçer. Ödemi atarak şişkinlik olmasını önler.

En çok merak sorulan sorular hamilelikte hibiskus çayı içilir mi? Hibiskus çayı emziren anneler içebilir mi? gibi sorular. Hamilelikte bitki çayı tüketilmediği gibi hibiskus da kesinlikle tüketilmemelidir. Emziren annelere de aynı şekilde önerilmemektedir.

Diğer bir soru da hibiskus tiroide zararlı mı? Hipotiroidi olan kişilerin de bu çayı tüketmemesi gerekiyor.

Hibiskus ile zayıflayanlar da oldukça fazladır. Tabii bunun için sadece çayı içmek değil diyetinize de özen göstermeniz gerekir.  Bunun için 5 hızlı kilo verdiren diyet listesi yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Hibiskus Yan Etkileri

Hibiskus zararları çok fazla olan bir bitki çayı olmasa da belli başlı etkilerini bilmekte fayda var;

  • Hibiskus çayının aşırı tüketimi kan basıncını düşürdüğü için baş dönmesine ve yorgunluğa sebep olabilir.
  • Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu sebeple eğer kronik rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.
  • Aşırı kullanımı mide ağrısı, gaz, baş ağrısı ve kulak çınlamasına neden olabilir
  • Kan şekeri seviyesini etkilediği için Tip1 diyabet hastalarının kesinlikle kullanmaması gerekir.
  • Planlanmış bir ameliyatınız varsa ameliyattan en az 2 hafta önce kullanmayı bırakmalısınız
  • Hamileler ve emziren anneler hibiskus çayı içmemelidir

Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir?

hibiskus çayı faydaları nasıl demlenir

Hibiskus faydaları ve zararları neler öğrendikten sonra şimdi de hibiskus nasıl içilir ondan bahsedelim. Yukarıda da söylediğimiz gibi ister sıcak isterseniz de soğuk olarak demleyebilirsiniz ve tüketebilirsiniz.

İhtiyacınız olan bir tatlı kaşığı hibiskus ve bir adet çubuk tarçın. Sıcak tüketmek isterseniz kaynatmadan sıcak suyu direk fincana ekleyebilirsiniz. Dilerseniz küçük bir parça taze zencefil de ekleyebilirsiniz. Hibiskus çayı tarifi işte bu kadar basit!

Sabah ve akşam yemeğinden  1 saat sonra günde 2 kez tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz