Hızlı Zayıflamak İçin Bunları Tüketmeyin [DETAYLI YAZI]

kilo verme yazısı

Gün içerisinde yeterince hareket etmenize hatta yediğiniz porsiyonları azaltmanıza rağmen yine de kilo veremiyor musunuz? Bunun sebebi porsiyonu az olsa bile yediğiniz yemekler olabilir. Hızlı zayıflamak diğer bir ifadeyle Kilo vermek, aldığınız kalorileri azaltırken yağ yakma ve düzenli egzersiz arasında kurduğunuz dengeyle orantılıdır. Bazı besinleri az tüketseniz bile içerdikleri yüksek kaloriler ve düşük besin değerleri yüzünden vücudunuza etkileri düşündüğünüzden fazla olur. Bu da kilo vermenin durmasının başlıca sebebidir. Kilo vermenin durmasıysa istediğiniz vücuda kavuşmanın daha uzun zaman alacağı anlamına gelmektedir.

İşte bu yazımızda, hızlı zayıflamak için ve uzun vadede daha sağlıklı bir hayata “Merhaba” demeniz için hayatınızdan uzaklaştırmanız gereken besinleri bir araya getirdik.

1- Şekerden Kurtulun

hızlı zayıflamak sağlıklı hayat-şeker

Hızlı zayıflamak istiyorsanız kesinlikle şekeri bırakın. Şeker, fruktoz ve glikozdan oluşan bir bileşiktir. İçerisinde yağ, vitamin, protein gibi besinler içermediği için vücudunuza hiçbir faydası olmadığı gibi obeziteye yol açma, ciltte kırışıklığa sebep olmak, kanser riskini arttırmak, tip 2 diyabete( Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmeli yazımızı okuyabilirsiniz) yakalanma ihtimalini arttırmak gibi çok çeşitli zararları da bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar kişilerin günlük alması gereken şeker miktarını erkekler için 35 gram(150 kalori) kadınlar için 20 gram(100 kalori) olduğu göstermiştir. Günümüzdeyse insanlar kişi başına günlük 15 ila 40 çay kaşığı şeker tüketmekteler. Bu normal değerin kat kat üstünde olan bir değerdir ve vücuda hiçbir faydası olmayan bu besin göbek ya da basen bölgenizde yağ olarak depolanacaktır. Bu sebepten hızlı kilo vermek ve uzun dönemde daha sağlıklı bir hayat için şekeri hayatınızdan çıkarın.

2- Yapay Tatlandırıcılar

Sıfır kalori, şekersiz gibi terimler kulağa oldukça hoş geliyor değil mi? Çoğu insan kilo vermek için şekeri hayatından çıkardıktan sonra yapay tatlandırıcılara yöneliyor. Ama bunu yapmayın, şekerden boşalan yeri yapay tatlandırıcılar ile doldurmak gerçek bir çözüm değil. Bunlar vücudunuzu tatlı bir şey almak üzere olduğunuz konusunda kandırır.

Fakat sonrasında yeterli kaloriler alınmadığından kendinizi aç hissedecek ve böylece iştahınızı ve kalori alımınız artacaktır. Eğer hızlı zayıflamak istiyorsanız yapay tatlandırıcılardan uzak durmalısınız.

3- Kızarmış Gıdalar

sağlıklı hayat- patates

Kızarmış yiyecekleri kim sevmez ki? Özellikle patates kızartması. Neredeyse herkes tarafından sevilen bir yiyecek. Ama kızartılmış yiyecekler genellikle yüksek kalorili, tuzlu ve sağlıksız yağlar içerirler. Ayrıca lif ve protein açısından yetersiz oldukları içinde kısa süre içinde tekrar acıkmanıza ve fazladan kalori almanıza sebep olurlar.

Ayrıca patates kızartmanızı lezzetlendirmek için aldığınız ketçap, mayonez gibi soslar bol miktarda şeker içerdiği için alacağınız kaloriyi daha da arttıracaktır. Orta boy bir patates kızartmasından aldığınız kaloriyi eritmek için ortalama 30 dakika kardiyo yapmanız gerekmektedir. Bununla beraber çok fazla kızarmış ürün tüketmenin damar sertliğine ve damar tıkanıklığına sebep olduğu bilinmektedir.

Hızlı zayıflamak ve sağlıklı bir hayat sürmek isteyenler için kızarmış ürünler dikkat edilmesi gereken bir konudur.

4- Tuzu Azaltın

hızlı zayıflamak sağlıklı hayat tuz başlığı

Hiç şüphesiz tuz, vücut fonksiyonlarımızın düzgün çalışmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu noktada asıl sorun tuzun fazla tüketilmesi ve bunun alışkanlık halini almasıdır. Tuz vücutta su tutulmasına sebep olur, bu sebepten fazla tüketildiğinde vücutta ödeme neden olur. Dünya Sağlık Örgütü günlük tuz tüketiminin 5 gramla sınırlandırılması gerektiğini söylerken bu miktar ülkemizde günlük 18 grama kadar çıkmaktadır.

Yemeklere tuz atmadan, gün içerisinde yediğiniz besinlerden günlük tuz ihtiyacınızı karşılarsınız. Bununla birlikte fazla tuz tüketimi kişide hipertansiyon, böbrek bozuklukları gibi hastalıklara sebep olabilir. Eğer amacınız hızlı zayıflamak ve sağlıklı yaşamak ise yemeklerinize tuz atmaktan vazgeçmelisiniz.

5- Meyve Sularından Uzak Durun

Meyveler sağlıklı mineraller, lifler, vitaminler içerdiği için son derece sağlıklıdırlar. Bu sebepten listede meyve sularını görmek sizi biraz şaşırtabilir. Bu listede bulunmasının sebebi meyve sularının çok fazla şekerle çok yüksek yüksek oranda işlenmesidir. Meyve suyunu içtiğinizde üç ile beş porsiyon arasında meyveye eşit bir kalori tüketmiş oluyorsunuz. Ayrıca tükettiğiniz besin lifte içermez. Bu sebeple daha hızlı sindirilir ve daha hızlı bir şekilde acıkmanıza sebep olurlar. Zayıflamak isteyen kişiler meyve sularından uzak durmalılar.

6- Dondurma

sağlıklı hayat- dondurma

Dondurma herkesin sevdiği bir başka besin. Başlangıçta sadece bir kaşık alacağımızı düşünsek bile genellikle işler planlandığı gibi gitmiyor ve neredeyse tamamını yiyoruz. Ancak dondurma lif içermeyen yüksek şekerli, yüksek kalorili bir tatlıdır. Bu yüzden diyet karşıtı bir gıda olarak düşünülür. Ama hazır dondurma almak yerine dondurmanızı evde kendiniz şekersiz, katkısız ve sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için Şekersiz Ev Yapımı Dondurma Tarifi yazımızı okuyabilirsiniz.

7- Kahve

Kahve birçoğumuz için uyanma servisi olabilir hatta içerdiği kafein sayesinde kilo yakmanıza da yardımcı olur. Fakat kahvenize şeker, yapay tatlandırıcı ve ya krema eklerseniz kafeinden fayda sağlayamazsınız. Şeker ve tatlandırıcılardan yukarıda bahsettik. Krema ise çok fazla yağ içerir. Ve bu yağlar vücudunuz için hiçte sağlıklı değildir. Hızlı kilo vermek istiyorsanız kahvenize bunları katmamanız hedefiniz için daha yararlı olacaktır.

8- Fast Foodlardan Uzak Durun

hızlı zayıflamak sağlıklı hayat fast food başlığı

Artık baktığımız her yerde bir fast food markası görüyoruz ayrıca lezzetli olması, kolay ulaşma imkanı, yemek hazırlama derdi olmaması gibi sebepler yüzünden çok cazip geliyor herkese. Ama inanın tükettiğiniz bir menü yada diğer hazır ürünler çok çok fazla kalori içermektedir ayrıca vücudunuza hiçbir faydası yoktur.

Ayrıca kısa süre sonra yeniden acıkmanızı sebep olarak alacağınız kalorinin de artmasına neden olur ve yediğiniz her fast food bel bölgenizde veya basenlerinizde yağ olarak depolanacaktır. Bunlara ek olarak çok tüketilmesi sonucu birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadırlar. Bu yüzden daha sağlıklı bir hayat için fast foodlardan uzak durmanız yararınıza olacaktır.

9- Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek kalori oranı yüksek ve lif, protein gibi besin değerleri açısından düşük değerlere sahiptir. Ayrıca glisemik indeksi yüksektir, bu yüzden kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltir. Zayıflamak için, içerisinde beyaz un bulunan her türlü şeyi tüketmeyi bırakın. Bunların yerine tam tahıllı besinler tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ama tabiki tam tahıllı ürünleride aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz.

10- Alkolü azaltın

kilo vermek alkol başlığı

Öncelikle alkol yüksek kaloriye sahiptir. Bu herkes tarafından bilinir. Ancak asıl sorun alkol ile aldığımız kaloriler değildir. Çünkü alkol ile alınan kaloriler vücutta depolanmaz. Bu sevindirici bir haber gibi görünebilir. Fakat durum maalesef öyle değildir. Alkol aldığınızda vücudunuz bunu bir toksin gibi algılayıp hemen atmaya çalışır ve karaciğeriniz metabolizma düzenleme işlevini bırakıp buna yoğunlaşır. Bunun sonucunda da alkolle birlikte tükettiğiniz diğer besinlerden aldığınız kaloriler yağ olarak depolanır. Yine karaciğerinizin görevini yapamamasından dolayı kan şekeri yükselir ve kendinizi sürekli aç hissedip yemek yersiniz.

Aynı zamanda alkol metabolizmanız ile oynadığı için yağ yakımı azalır ve özellikle göbek bölgesinde yağ depolanması başlar. Sürekli alkol tüketenlerde oluşan bira göbeğinin de sebebi budur. Bu sebepten kilo vermek ve daha sağlıklı bir hayat için alkolden uzak durmanız, en azından azaltmanız önemlidir.

Sonuç olarak;

Zayıflamak bir kararlılık gerektirir. Bu listeyi uygularken zorlandığınız ve bırakmak istediğiniz anlar olacaktır. Böyle zamanlarda bu işe neden başladığınızı hatırlamanız, devam etmeniz için size motivasyon sağlayacaktır. Kilo vermeyi kolaylaştırmak için şeker, tuz yapay tatlandırıcı gibi maddelerden uzak durun ve porsiyonlarınızı küçültün.

Kilo vermenin en önemli kısmını listenize eklemeyi unutmayın. Egzersiz. Bu yiyeceklerden uzak kaldığınız süreçte egzersiz yapıyor olmanız süreci daha da kısaltacak ve aldığınız verimi arttıracaktır. Evinizde yapabileceğiniz bir egzersiz çeşidi olarak yogayı tercih edebilirsiniz. Yoga Hareketleri ve Yoganın Faydaları isimli detaylı ve resimli anlatım yazımızda evde yapabileceğiniz yoga hareketlerini öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu besinleri tüketmeyi bırakarak veya azaltarak hayat kalitenizi arttıracak ve daha sağlıklı bir hayata geçmiş olacaksınız. ( Hayat Kalitesini Yükselten 5 Öneri yazımızı okuyabilirsiniz.)

Metabolizma Hızlandırma İçin 10 Yöntem isimli yazımızı okuyarak metabolizmanızı hızlandıracak yöntemleri öğrenebilir ve zayıflama sürecinize pozitif yönde katkı sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz