İdeal Kilo Nedir? Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

ideal kilo

Çoğu insan hayatının bir döneminde diyet yapmaya karar veriyor. Kişilerin bu serüvene başlamasında etkili olan bir unsur da televizyon ve sosyal medyada görüp ideal kilo olarak nitelendirdikleri vücutlar. Oysa ideal kilo sabit bir kilo değildir ve kişiden kişiye değişir. İdeal kilonuzun ne olduğu boy, yağsız kas kütlesi, yaş ve cinsiyet gibi birçok farklı unsura bağlıdır. Örneğin; kadınlar erkeklere oranla daha yüksek yağ oranlarına sahiptirler. Toplam vücut ağırlığına bakıldığında ise erkekler kilo olarak daha ağırdır. Bunun nedeni, erkeklerin kas kütlelerinin daha fazla olmasıdır. Yaş aldıkça yağsız kas kütlesinin azalması da ideal kilo hesaplamasını etkileyen bir unsurdur.

Aynı zamanda ideal vücut ağırlığına ulaşmak güzel bir görünümün dışında sağlık açısından da önemlidir. Kilonuzun fazla olması tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıkların gelişimine neden olabilir. Her kilolu kişi bu hastalıklara sahip olacak diye bir kural yoktur elbette. Bunun birlikte “zayıf” olmak kavramı da her zaman sağlıklı olunacağı anlamına gelmez. Fazla kilonuz yok ama yağ kütleniz fazla ve kas kütleniz azsa bu da sağlık açısından tehlikeli bir durum yaratabilir. Bu durumda da beslenme şeklinizi düzenlemeli yağlı yiyecekleri azaltıp, protein oranı yüksek yiyecekleri diyet listenize eklemelisiniz. Protein oranı yüksek besinlerin neler olduğunu öğrenmek için Protein Oranı Yüksek Yiyecekler yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğer diyete başlamaya karar verirseniz öncelikle ideal kilonuzun ne olduğunu öğrenmeniz sağlıklı kilo vermek açısından size fayda sağlar. Diyet öncesinde kendinize gerçekçi bir hedef koyarsınız. Kilo vermeniz gerekmiyorsa diyete başlama düşüncesinden vazgeçmenizi ve sağlıklı kilonuzda kalmanızı sağlar.

ideal kilo 2

İdeal Kilo Hesaplama Formülü

İdeal vücut ağırlığını hesaplamada hiçbir formül mükemmel olmamakla birlikte en çok kullanılan vücut kitle indeksinin (vki) hesaplanmasıdır. Bu formül ilk olarak askerler için Fransız ordusu doktoru Paul Broca tarafından oluşturulmuştur. Vücut kitle indeksi hesaplama da kullanılan formül; ağırlık / boyun karesi ( metre cinsinden )  şeklindedir.  Çıkan sonucun sağlıklı aralıkta olması için; vücut kitle indeksinizin 18,5 ile 24,9 arasında olması gerekiyor.

Vücut Kitle İndeksi;

< 18,5 = Zayıf; Vücut ağırlığınızın boyunuza oranla az olduğunu ve sağlıklı aralıkta olmadığınızı gösterir.

18,5 – 24,9 = Normal; Vücut kitle indeksinin olması gereken sağlıklı aralıktır.

25 – 29,9 =  Kilolu; Bu aralıklarda iseniz sağlıklı beslenme ve egzersiz ile kilonuzu kontrol altına almanız gerekir.

30 ve yukarısı = Obez ; Sağlığınız açısından bir uzman ile görüşmeniz yararlı olacaktır

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz