J.K.ROWLİNG: İLHAM VEREN BİR BAŞARI HİKAYESİ

Hepimizin hayatında başarısız olup her şeyin bittiğini düşündüğümüz dönemler olur. Böyle dönemlerde ya pes eder ya da bütün hatalardan ders alıp çok daha güçlü bir şekilde ayağa kalkarız ve mücadeleye daha azimli ve daha inançlı bir biçimde devam ederiz. İşte bu yazımızda anlattığımız Joanne “Kathleen” Rowling nam-ı diğer J K Rowling. Joanne, hayattan yediği darbeler karşısında yılmayıp, düştüğü yerden çok daha güçlü bir şekilde ayağa kalkıp başarana kadar asla vazgeçmeyenlerden.

“Hayatta ne istediğinize karar verin ve başarana kadar asla vazgeçmeyin.”

Bill Porter

Yaşadığı mutsuz bir ilişkiden sonra çocuğuyla kalmış yalnız bir anneydi. Yazdığı kitap tam 11 yayınevi tarafından reddedilen ve kendi deyimiyle “büyük başarısızlıklar” yaşayan bu azimli kadın şimdilerde İngiltere’nin en zenginlerinden.

Çocukluk ve Eğitim

Joanne, 31 Temmuz 1965 yılında Yate, İngilterede doğdu. Uçak mühendisi bir babanın ve fen teknisyeni bir annenin kızı olarak dünyaya geldi. İsminin Joanne olmasına karar verdiler. Büyükannesinin ismi olan Kathleen’i de kullanmak istedi.

Joanne 23 aylıkken Dianne adında bir kız kardeşi oldu. Rowling daha küçük bir çocukken fantastik hikayeler yazardı. İlk hikayeyse kız kardeşi için yazdığı Tavşan isimli hikayesiydi. Joanne ve Dianne her zaman canlı bir tavşanlarının olmalarını dilemişlerdi. Bu yüzden hikayede ise Dianne, bir tavşan deliğine düşer ve tavşan ailesi tarafından bir süre misafir edilir.

Yazmaya devam ederken zaman geçmiş ve artık üniversiteye başlama zamanı gelmişti. 1982 yılında, Oxford Üniversitesi’nin sınalarına girse de kabul edilmemişti ve ailesininde baskısıyla Exeter Üniversitesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü kazanmıştı. Mezun olduktan sonra sevmeden de olsa bir süre Londra’da araştırma sekreteri olarak çalıştı. Bir gün, Manchester’dan Londra’ya giden dört saat gecikmeli tren gezisi boyunca büyücülük okuluna giden genç bir çocuğun hikayesini kafasında tamamen oturtmuştu.

Harry Potter isimli bu kitabı yazarken, annesinin uzun süredir müzdarip olduğu çoklu skleroz hastalığı yüzünden öldüğü haberini aldı. Bu durum onu çok etkilemiş ve depresyona girmişti ve yazdığı romanında Harry Potter’in duyguları üzerinden kendi duygularını aktardı.

Portekiz ve Evlilik

Annesinin ölümünden sonra, bir gazetede gördüğü ilan sayesinde Portekiz’e İngilizce öğretmeni olarak çalışmaya gitti. Burada 18 ay geçirdikten sonra bir barda tanıştığı gazeteci Jorge Arantes ile evlendi ve27 Temmuz 1993’te Jessica ismini verdikleri kızları dünyaya geldi. Bu süre zarfında eşinden şiddet gören Joanne, 1993 yılının son aylarında eşinden boşandı ve hayatına yalnız bir anne olarak devam etmeye karar verdi.

J. K. Rowling görsel

Joanne artık kendisini başarısız biri olarak görüyordu. Mezuniyetinin üzerinden 7 yıl geçmişti. Başından mutsuz bir evlilik geçmişti ve yanında kendisine muhtaç bir çocuğu vardı. Üstelik herhangi bir işi de yoktu. Bu noktada onun için her şey berbat bir hal almıştı. Bu süreçte tekrar depresyona girdi hatta zaman zaman intihar etmeyi bile düşünmüştü. Diğer taraftan bu dönemde yaşadığı bu hastalıklar ona kitabında yeni karakterler oluşturmak için ilham vermişti. Sonunda yeniden ve bu sefer daha güçlü bir şekilde başlamak için kendine söz verdi.

Artık Yükselme Zamanı

Joanne ilk iş olarak kız kardeşine daha yakın olabilmek için İngiltere’ye Edinburg’a taşındı. Tek gelir kaynağı olaraksa, aldığı işsizlik maaşı vardı.

Rowling ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı’nı o zamanlar bir cafe olan Nicolson’s Cafe’de tamamladı. Artık tek yapması gereken kitabını basacak bir yayınevi bulmaktı. Bunun için 12 yayınevine başvurdu Joanne. Bunlardan tam 11 tanesi kitabı yayınlamayı reddeti. Geriye sadece Bloomsbury isimli yayınevi kalmıştı. Ve o yayınevi Rowling’e olumlu cevap verdi. Ama bir şartı vardı yayınevinin. Kitabı erkek bir yazar yazış gibi göstermek için Joanne’nin ismi yerine yazar olarak J.K.Rowling yazılacaktı. Yayınevi bunun sebebini, kitabı okuyacak erkek çocuklarının yazarı erkek olarak düşünmelerini istemesi ve böylece kitabın okunmasını arttırmak olduğunu söylemişti. Rowling bunu kabul etti ve kitabı piyasaya çıktı.

O günden sonra Harry Potter serisi dünya çapında 400 milyondan fazla sattı ve J.K.Rowling kitap satarak milyoner olan ilk insan oldu. Aynı zamanda İngiltere’nin en zengin kadını unvanına sahip oldu. Yazdığı kitap sinemaya uyarlandı ve en çok izlenenler listesinde hala üst sıralardaki yerini koruyor.

J.K.Rowling bugün 54 yaşında ve hala üretmeye, kendine verdiği o sözü tutmaya devam ediyor.

Hayatındaki bütün bu başarılar yaptığı bir seçimdi ve her düştüğünde kalkmayı bildiği içindi. Kendisi yaşadığı bu süreci ve bu kararlılığını şöyle özetler bir konuşmasında.

jk rowling

Hiçbir zaman benim yaşadığım ölçüde büyük başarısızlıklar yaşayamablirsiniz, ancak hayatta bazı başarısızlıklar kaçınılmazdır. Yalnızca aşırı derecede dikkatli yaşayan insanlar başarısız olmazlar ki onlarda pek yaşamış sayılmazlar. Böyle bir durumda da hükmen yenilirsiniz.

J.K.Rowling

J.K.Rowling Kitapları

Harry Potter Serisi

 1. Harry Potter ve Felsefe Taşı (1997)
 2. Harry Potter ve Sırlar Odası (1998)
 3. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (1999)
 4. Harry Potter ve Ateş Kadehi (2000)
 5. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (2003)
 6. Harry Potter ve Melez Prens (2005)
 7. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları (2007)

Diğer Kitapları

 1. Boş koltuk (2012)

Boş Koltuk romanı J.K.Rowling’in yetişkinler için yazdığı ilk romandır.

Cormoran Strike Serisi (Robert Galbraith olarak)

 1. Guguk Kuşu (2013)
 2. İpek Böceği (2014)
 3. Kötülük Kariyeri (2015)

Cormoran Strike isimli bir dedektifin maceralarını konu alan polisiye serisi.

J.K. Rowling’in kendi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer ilham veren kadınların hayat hikayelerine buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz