KARIN KASI ULAŞMASI ZOR BİR HEDEF DEĞİL!

karın kası

Egzersiz ile ilgilenen hemen hemen herkesin ortak hedefi, dikkat çeken karın kaslarına sahip olmaktır. Karın kası yapmakla ilgili en büyük yanılgılardan birisi, sadece abdominal egzersizler ile bu kasların hemen ortaya çıkacağını düşünmektir. Bu kaslara sahip olmak disiplin ve sabır gerektirmekle birlikle karın egzersizleri dışında başka faktörlere de bağlıdır.  

Fakat bu gözünüzü korkutmasın, etkili karın kaslarına sahip olmak için profesyonel vücut geliştirici olmanıza gerek yok. Egzersizinizde ve yaşam tarzınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklik sonuca ulaşmanız için yeterli olacaktır.

KARIN KASI NASIL ÇIKAR? 

karın kası için kardiyo

1 – Kardiyo Yapın

  Karın kaslarına sahip olmanın en önemli kuralı karın bölgesindeki fazla yağlardan kurtulmaktır. Kimi insanda daha az, kimisinde daha çok olmak üzere karın kaslarımız anatomik özelliklerden dolayı yağla kaplıdır. Eğer karın bölgesindeki bu yağlardan kurtulunmaz ise ne kadar egzersiz yaparsak yapalım bu kasları görünür kılamayız.

Kardiyo kalp  atış hızını  arttıran bir egzersiz türüdür. Egzersiz programınıza kardiyoyu eklerseniz fazladan yağ yakarsınız. Bu da karın bölgesindeki yağlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Kardiyo egzersizi için spor salonlarının yanı sıra açık hava yürüyüşü, koşu, bisiklete binmek, yüzmek gibi egzersizleri de tercih edebilirsiniz.

2 – Kalori Açığı Oluşturmak

 Yağ yakmanın altın kurallarından birisi de kalori açığı oluşturmaktır. Yani gün içerisinde aldığınız kalori yaktığınız kaloriden az olmalıdır. “Karın kası mutfaktan geçer” ya da “Karın kaslarının yüzde 80’i diyet, yüzde 20’si egzersizdir” cümlelerini duymuşsunuzdur. Bu sözler doğru eğer işlenmiş, şekerli, sağlıksız yiyecekleri bol miktarda yerseniz istediğiniz karın kaslarına ulaşamazsınız. Beyaz ekmek, şeker, cips, hazır meyve suları, fast food gibi yiyecekler hedefe ulaşmanızdaki engellerdir. Bu sağlıksız yiyecekleri listenizden çıkararak ciddi bir kalori açığı oluşturabilirsiniz.

3 – Protein Tüketmek

Karın yağlarınızın azalması ve kilo vermenize yardımcı olacak kaliteli protein içeren yiyecekler yemelisiniz. Özellikle egzersizden sonra protein tüketmek kaslarınızın onarılmasına, iyileşmesine ve yeniden inşasına yardımcı olur. Kilo verirken de protein alımınıza dikkat ettiğinizde kas kütlenizden kaybetmemiş olursunuz.

4 – Karın Kaslarını Çalıştıran Egzersiz

Vücut yağımızı azaltırken aynı zamanda kas kütlemizi de arttırmamız gerekir. Karın kaslarına yönelik egzersizin yanında vücudunuzdaki diğer kasların da çalıştırılması hedefe ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Çünkü kas kütleniz arttıkça vücudunuzun yağ yakma oranı da artar.  Crunch ve plank en popüler abdominal egzersizlerdendir.

5 – Yeterli Miktarda Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Yağlardan kurtulmak, metabolizmayı hızlandırmak, atıkları uzaklaştırmak, iştahı azaltmak hatta kas yapmak için de suya ihtiyacımız var. Yaşa, egzersizin yoğunluğuna ve vücut ağırlığına göre değişmekle birlikle günde 2 – 3 litre su tüketmeniz hem sağlığınız için de gereklidir.

6 – Uykusuz Kalmayın

Kas gelişimi ve egzersiz sonrasında hasar gören kasların iyileşmesi için yeterli süre uyumanız gerekir. Günlük 7 – 8 saat uyumaya özen gösterin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz