Ketojenik Diyet Hakkında Merak Edilenler

ketojenik diyet

Gün geçmiyor ki yeni bir diyet furyası sarmasın dört bir yanımızı. Dukan diyeti, karatay diyeti derken son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz trend diyet de ketojenik diyet. Hal böyle olunca birçok insan tarafından da merak konusu oldu. Aynı zamanda reklam malzemesi olarak da yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı.

Ketojenik Diyet Nedir ?

Ketojenik diyet bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ve birçok olumlu sonuç alınan bir beslenme şekliyken günümüzde zayıflamak isteyen insanlar tarafından da kullanılmaktadır. Bu diyetin mekanizması, yüksek oranda yağ, çok az miktar karbonhidrat ve az miktarda protein alımı şeklindedir. Düşük karbonhidrat alınmasının nedeni, vücudun glikoz ve glikojeni gün içerisinde hemen tüketmesinin ardından yağ depolarına başvurmasıdır. Diyet planlaması yapılırken 5/1 4/1 3/1 2/1 1/1 gibi oranlar kullanılmaktadır. Pay kısmı vücuda alınacak yağ oranını belirlerken payda kısmı ise protein ve karbonhidratların toplamıdır. Tabi bu oranlar uzman doktor ve diyetisyenler tarafından belirlenmekle birlikte, bu diyeti tek başınıza uygulamanız da sağlığınız açısından kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Düşük karbonhidrat alımı nedeniyle uygulaması ve sürdürülmesi zordur. Karbonhidrat olarak ekmek, şeker, tahıl ürünleri ve unlu mamuller diyet listesinde bulunmaz. Az miktarda izin verilen karbonhidrat, sebzeler ve süt ürünlerinden karşılanmaktadır.

ketojenik diyet beslenme piramidi

Peki Bu Diyet Zararlı Mı?

Bazı uzman bu tarz beslenmenin kişilerin sağlığı açısından olumsuz durumlar yaratacağını belirtmektedir.

  • Düşük proteinli bir diyet olmasından dolayı zayıflamak isterken kas kaybı da yaşanabileceğini
  • Yüksek miktarda yağ alımından dolayı kötü kolesterol olan LDL’nin yükselebileceğini
  • Cilt sağlığını olumsuz yönde etkilediğini ve cildin elastikiyetinin azalacağını
  • Lifli besin alınmadığı için kolon sağlığının bozulup bağırsak sorunlarının yaşandığını
  • Egzersiz yapıyorsanız, antrenman için ihtiyacınız olan glikoz vücudunuzda yeterli miktarda bulunmadığı için performansınızın düşeceğini
  • Karaciğerde ciddi rahatsızlıklar oluşturabileceğini
  • Kalp ritim bozukluğuna neden olabileceğini
  • Hormonal dengesizlik, böbrek rahatsızlığı, halsizlik gibi problemler yaşayacağınızı söylemekteler.

Aynı zamanda bu düşük karbonhidratlı diyet sürdürebilir olmadığından diyeti bırakınca verdiğiniz kiloları hızla geri almanız da pek mümkün.

Eğer artıları ve eksileriyle ketojenik diyet uygulamayı düşünürseniz mutlaka bir uzmana başvurmalı ve bütün tahlillerinizi yaptırıp kan değerlerinize baktırmalısınız. Bundan sonra eğer doktorunuz uygun görürse size vereceği program ile diyete başlamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz