Kitap Okumanın Hayatımıza Sağladığı Muhteşem 10 Fayda

kitap okumak

Kitap okumanın hiçbir faydası olmadığı düşünen insanlardansanız çok fazla şey kaçırıyorsunuz. Kitap okumanın ruhumuza sağladığı pek çok muhteşem fayda var.

“Bütün boş zamanınızı gazeteye bağlamayın. Ona vereceğiniz zamanın yarısını ayırarak size yeni bir şeyler öğretecek kitapları okuyun.”

Dale Carnegie

demişti Amerikalı yazar ve kişilerarası iletişim uzmanı Dale Carnegie. Günümüzde bu sözü şöyle güncelleyebiliriz:

“Bütün boş zamanınızı sosyal medyaya bağlamayın. Ona vereceğiniz zamanın yarısını ayırarak size yeni bir şeyler öğretecek kitaplar okuyun.”

Evet maalesef ki bir çoğumuz boş vaktinin çoğunu sosyal medyada geçiriyor. Ruhsal ve fiziksel açıdan hiçbir yararı olmayan kayıp bir zaman dilimi olarak harcıyoruz vakitlerimizi. Bunun yerine sosyal medya için ayırdığımız vakit yarıya düşürüp bu vaktimizi kitap okumaya ayırmak bize zihinsel ve fiziksel açıdan fayda sağlayacaktır.

İşte bu yazımızda o faydaların neler olduğunu anlatacağız.

1- Mental Uyarım

Kitap okuma faydalarından en önemlisi zihninizin sürekli uyarım halinde olmasıdır. Araştırmalar gösteriyor ki zihinsel olarak uyarılmak Alzheimer ilerlemesini yavaşlatıyor.[1] Çünkü düzenli kitap okuyarak beyninizi aktif tutmuş ve meşgul etmiş oluyorsunuz. Vücudumuzdaki diğer kaslarda olduğu beynimizi de aktif tutup ve onu geliştirdiğimiz sürece güçlenecektir. Bu da uzun süreçte beyin sağlığı için fayda sağlayacaktır.

2- Kitap Okumak Stresinizi Azaltır

stres

Gün içerisinde gerek kişisel hayatımızda gerekse iş hayatımızda karşılaştığımız pek çok olay bizi strese sokabilir. Stresle mücadele etmek için pek çok öneri ve metot olabilir. Bu yöntemlerin en başarılı ve en çok tavsiye edilenlerinden birisi hiç şüphesiz kitap okumaktır.

Güzel yazılmış bir kitap sizi bulunduğunuz gerçeklikten alıp bambaşka boyutlarda gezmeye götürür. Hatta bazen okuduğunuz kitaptaki bir karakteri o kadar çok seveceksiniz ki kendinizi o karakterin yerine koyacak ve kitabı yaşamaya başlayacaksınız. Bu noktada Cemil Meriç’in çok güzel bir sözünü alıntılamak gerekir.

“Kitap bir limandı benim için. Kitaplarda yaşadım. Ve kitaplardaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim.”

Anlayacağınız gibi bazı kitaplar sizi gerçekten de zamanda bir seyahate çıkaracaktır. Odak noktanız kitabın hikayesi ve karakterleri, kelimeleri olduğu içinde stresinizden uzaklaşacak, kendinizi fiziksel ve zihinsel olarak çok daha rahat hissedeceksiniz. Ayrıca yapılan araştırmalar da kitap okurken zihnin okumaya konsantre olması ve edebi dünyaya odaklanması nedeniyle kaslardaki gerilimi azalttığını göstermiştir.

3- Kelime Hazneniz ve Bilginiz Artar

Her okuduğunuz kitap yeni bir dünya demektir. Ve bu dünyaların içi inanılmaz bilgilerle ve kelimelerle doludur. Ne kadar çok kitap okursanız o kadar çok bilgi öğrenir ve o kadar çok kelime haznenizi genişletirsiniz. Bir kitabı okurken hiç bilmediğiniz bir kelime karşınıza çıktığında onu araştırırsınız. Çünkü kelimeyi bilmiyorsunuz.

O esnada kelimenin anlamını öğrenmek zihninizde daha uzun süre kalmasına yardımcı olacaktır. Zaman içinde bu öğrendiğiniz kelimeleri günlük yaşantınıza da yansıtır ve kullanmaya başlarsınız. Çocukluğunuzdan itibaren zaman içinde öğrenip kullanmaya başladığınız kelimeleri düşünün. Ne kadar çoklar değil mi? İşte her gün kitap okumak beyninizi yeni kelimeler ve bilgilerle dolduracaktır.

4- Düzenli Kitap Okumak Hafızanı Geliştirir

kitap kurdu olmanın faydaları

Zihinlerimizden olumlu veya olumsuz olmak üzere her gün milyonlarca düşünce geçiyor. Ve bu düşünceler hafıza gelişimini etkiliyor. Her gün en az yarım saat kitap okumak hafızanızı geliştirir.

Peki ama kitap okumak bunu nasıl yapar?

Şöyle ki; bir kitap okuduğunuz zaman, kitapta bulunan karakterleri, düşünce yapılarını, görünüşlerini, hikayelerini, kitabın alt metinlerini, geçtiği zamanı, mekanı, olayları aklınızda tutmak zorundasınız. Tüm bunlar hafızanızda yeni anılar oluşturur. Yeni anılar yeni sinapsların oluşmasını ve var olan sinapsların kuvvetlenmesini tetikler. Bu sayede hafızanız ve hatırlama yeteneğiniz gelişir.

5- Daha İyi Yazma Yeteneği

Kitap okumanın faydalarından bir diğeriyse yazma yeteneğinizi inanılmaz şekilde geliştirmesidir. Bu kelime hazneniz ve bilgi artışıyla da ilişkilidir aynı zamanda. İyi yazılmış kitapları okumak, o yazarların kalemini, anlatış tarzını, sizinde kaleminize yansıtacaktır. Bu ayrıca sizin çok yönlü bir birey olmanıza katkı sağlayacaktır.

6- Odaklanma ve Konsantrasyon

kitap okumak konsantrasyon arttırır

Gün içerisinde gerek sosyal medya gerekse diğer işlerimiz odak noktamızı çok fazla dağıtır. Özellikle sosyal medyada anlık değişen gündem bir konu üzerine düşünme sürecini neredeyse imkansız hale getirmiştir. Bunun aksine bir kitabı okumaya başladığınızda odaklanmanız gerekecektir. Çünkü odaklanmadığınız zaman kitabın dünyasına giremeyecek ve okuduklarınızı takip edemeyecek, anlamayacaksınız.

Her gün 20-25 dakika ayırarak yapacağınız okumalar odaklanma yeteneğinizi arttıracak ve uzun vadede daha üretken biri olmanızı sağlayacaktır.

7- Kitap Okumak Analitik Düşünmeyi Güçlendirir

Bir gizem romanı alın ve okumaya başlayın. Romanının akışına göre tüm detayları dikkate alarak sonucu tahmin etmeye çalışın. Düzenli bir okuyucu olduğunuz zaman göreceksiniz ki kitap hakkında daha detaylı analizler yapabiliyor, karakterlerin kişilikleri hakkında daha derin tahliller yapabiliyorsunuz. Belki arkadaşlarınızla buluşup kitap hakkında konuşup düşüncelerinizi daha farklı açıdan ele alıp yeni fikirler edinebilirsiniz.

8- Empati Yeteneğizin ve Hayal Gücünüzün Artması

Kitap okumanın faydalarından birisi de empati ve hayal gücü yeteneğini geliştirmesidir. Okuduğunuz bir kitaptaki mekanı ve zamanı hayal ederken içinde bulunduğunuz ortamı tasarlamak size kalmış bir olay. Sizden farklı koşullarda yaşayan insanların hikayelerini okurken sizden farklı düşünce yapısına sahip insanları anlamak, onlarla zihinsel bir ilişki kurmanız gerekir.

Başta da söylediğimiz gibi bazı karakterleri sizinle aynı dünya görüşüne sahip olmasalar bile çok sevebilirsiniz. Bu da sizin empati yeteneğinizi geliştirecek olaylara daha farklı bir perspektiften bakmanız için kapı aralayacaktır.

9- Uyumanıza Yardımcı Olur

düzenli uykunun faydaları

Kitap okumanın stres seviyesini düşürdüğünü söylemiştik. Bunun yanında okuduğunuz kitap türüne bağlı olarak ister manevi kitaplar ister macera isterseniz de sevdiğiniz başka bir tür olsun size iç huzurda verecektir. Yatmadan önce kitap okumak, özellikle stres dolu bir günün ardından vücudunuzu ve zihninizi sakinleştirecek ve uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

Daha kaliteli bir uyku için 9 tavsiye isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

10 – Kitap Okumak Bulaşıcıdır

kızıyla kitap okuyan kadın

Düzenli kitap okumanız çevrenizdeki insanlara bu konuda ilham verecek ve belki de bir çoğu sizin sayenizde okumaya başladığı kitaplarla hayatları değişecek. Kitap okumanız ev hayatında özellikle çocuklarınız üzerinde çok önemli bir etkisi vardır.

Şöyle ki;

Sizin düzenli bir şekilde kitap okuduğunuzu gören çocuklarınız sizi taklit etmeye ve düzenli bir şekilde kitap okumaya başlayacaktır. Ve uzun vadede kendilerini iyi ifade edebilen, analitik ve eleştirel düşünce yeteneği gelişmiş, empati yeteneği gelişmiş kendi kendilerine yetebilen birer birey olacaklardır.

Sonuç olarak;

Kitaplar sağlığınıza faydalı olacak inanılmaz şeylerdir. Sağlıklı yaşamın bir aracıdır. Okumayı seçtiğiniz kitaplar zihninize ve karakterinize fayda sağlayacaktır. Bunların farkında olmasanız bile size fayda sağlamaya devam edecekler. Okumak kendinizi geliştirmenin en harika yoludur.

Ayrıca harika bir yazar olan, kitapları dünya çapında en çok satanlar listesinde olan ve hayat hikayesiyle pek çok kadına ilham veren J.K. Rowling’in hayatı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yatmadan önce okuyabileceginiz iyi bir kitap ya da dergiye sahip olduğunuzu bilmek zevklerin en büyüğüdür.

Vladimir Nabokov

Son olarak bir öneri: Her gün en az 15 dakika kitap veya başka bir şey okumadan uyumayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz