Kolajen nedir ? Kolajen İçeren Besinler nelerdir?

kolajen nedir

Adını sıkça duyduğumuz kolajeni, sadece yaşlanma karşıtı bir madde olarak düşünsek de aslında bundan çok daha fazlasıdır. Kolajen, özellikle son zamanlarda sağlıklı yaşamı destekleyen en popüler takviyelerden biri haline gelmiştir.

Kolajen Nedir?

Vücudumuzda en çok bulunan proteindir. Cilt, kaslar, tendonlar gibi bağ dokularını oluşturan ana maddedir. Cilde, saça, tırnağa esneklik ve elastikiyet kazandırır ve sağlıklı bir ışıltı verir. Eklemleri koruyan kıkırdak dokunun bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda konunun başında da belirttiğimiz gibi en popüler özelliği sağlıklı yaşlanmamıza destek vermesidir.  

Vücutta birçok tür kolajen bulunur. İnsandaki kolajenin birçoğu Tip I, II ve III’tür.  

  • Tip I :  Cilt, kemik ve tendonlar ve dişte
  • Tip II : Kıkırdakta
  • Tip III : Cilt, arterler ve bağırsakta bulunur.

Kolajen İçeren Besinler

kolajen içeren besin

Vücudumuz kolajeni üretir fakat yaşlandıkça vücuttaki üretimi azalır. Yirmili yaşların ortalarına gelirken üretimimiz azalmaya başlar. İnce çizgiler, kırışıklıklar görünür hale gelir. Özellikle menopozdan sonra ciddi bir azalma görülür.

Yaşlanma etkilerine ek olarak, kötü beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı ve güneşe maruz kalmak da üretimin azalmasına neden olur.

Kolajenin takviye ürünler ile artırılması mümkün olmakla birlikle beslenme ile de destekleyebiliriz. Doğal besinlerle de üretimi arttırmak için aşağıda yer alan besinleri listelerinize ekleyebilirsiniz.

1 – Kemik Suyu

Kemik suyu popüler bir kolajen kaynağıdır. Kemik suyu kemik ve bağ dokulardan yapıldığı için içerisinde kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi birçok madde içerir.

Tavuk suyunda Tip II kolajen miktarı yüksektir ve eklemleri destekler. Sığır eti suyunda ise Tip I miktarı yüksektir ve cilt sağlığını destekler.

2 – Yeşil Yapraklı Sebzeler

Bu sebzelerin sağlıklı beslenmede büyük rolü olduğunu biliyoruz. Bunun yanı sıra kolajeni desteklemek için de iyi bir seçenektir.

Ispanak, lahana, yeşil fasulye, brokoli ve sayamadığımız bütün yeşil yapraklı sebzeler klorofil içerir. Klorofil bu sebzelere yeşil rengi vermekle birlikte antioksidan içerir. Yapılan bazı araştırmalar klorofilin kolajen üretimini arttırdığını göstermektedir.

3 – Yumurta

Yumurtanın özellikle beyazında kolajeni oluşturan amino asitler olan prolin ve glisin bulunur. Yumurtanın sarısı da kaslara, kemiklere ve cilde yararlı olan sağlıklı yağlarla doludur. İyi bir beslenme için de kahvaltılarınızdan yumurtayı eksik etmeyin.

4 – Turunçgiller

Kolajenin üretiminde C vitamini çok büyük bir rol oynar. Bu sebeple yeterli miktarda C vitamini almak çok önemlidir.

C vitamini aynı zamanda bir antioksidan kaynağıdır. Kolajenin üretimine katkıda bulunmakla birlikle, vücuda zarar veren serbest radikalleri uzaklaştırır. Böylelikle kolajenin parçalanıp azalmasına da engel olur.

Portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi narenciyeler C vitamini bakımından zengindir.

5 – Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği kolajeni arttırmada en önemli besinler arasındadır. Tek porsiyonda günlük çinko ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini karşılar. Çinko yara iyileşmesi, bağışıklık ve kolajenin üretimi için önemli bir bileşendir. Kolajenin bozulmasını da yavaşlatıp, cilt sağlığının bozulmasını önler.

Bu besinleri beslenme rutininize ekleyip kolajen üretimini artırabilirsiniz. Bunun yanı sıra cildinize dışarıdan kolajen desteği de verirseniz, yaşlanma etkilerini en aza indirirsiniz.

En iyi kolajen takviyesi toz kolajendir. Toz kolajen fiyatları bütçenize uygun değilse kolajen içeren sabunlar ile de cildinize kolajen takviyesi uygulayabilirsiniz.

Bu kolajen sabunu ile günde 2 kez cildinizi yıkayıp yaşlanma etkilerine dur diyebilirsiniz !!

Yaşlanmanın etkilerini en aza indirmek için Yaşlanma Karşıtı İpuçları İle Cildinizi Yenileyin yazımızı okuyabilirsiniz .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz