MARİE CURİE: BİLİM İÇİN SAVAŞAN KADIN

Nobel ödüllü Marie Curie kimdir? Marie Curie nin hayatı nasıldı? Marie Curie buluşları nelerdir? İşte İki Nobel Ödüllü ilk insan olan Marie Curie hayatı…

Marie Curie yada doğum adıyla Maria Salomea Sklodowska hayatını bilime adamış bir bilim insanı. Radyum ve polonyumun kaşifi, Fizik ve Kimya alanlarında Nobel Ödülleri sahibi ve tarihte Nobel ödülü alan ilk kadın aynı zamanda, iki ayrı dalda Nobel ödülü alan tek bilim insanı.

Marie Curie’nin Hayatı

Çocukluğu ve Gençliği

Marie Sklodowska 7 Kasım 1867’de Varşova’da dünyaya geldi. Her ikisi de öğretmen olan bir çiftin beşinci çocuğuydu. Babası gibi meraklı ve öğrenmeye aç biriydi ve ilk bilimsel eğitimlerini babasından aldı. Marie’nin ablası Sofia 1876 yılında tifüs yüzünden vefat etti. Bu olaydan üç yıl sonra Marie 10 yaşındayken de annesini verem yüzünden kaybetti.

İlkokul ve lise yıllarında çok başarılı bir öğrenciydi. O yıllarda kadınların üniversiteye gitmeleri yasaktı. Buna rağmen Marie, sadece erkeklere eğitim veren Varşova Üniversitesine başvurdu ve talebi yönetim tarafından reddedildi. Bunun üzerine gizlice eğitim veren bir okulda eğitim almaya başladı ve Paris’e gidene kadar bu eğitimine devam etti.

Paris’e Taşınma ve Evlilik

marie curie ve pierre curie

Paris’e taşındıktan sonra da eğitimine devam etti. Ablasının yanında kalıyordu. Yeterince maddi imkanı olmadığı için çetin geçen kış aylarında kendini ısıtmak için bütün kıyafetlerini üstüste giyiyordu. Paris Üniversitesi’nde 1983 yılında sınıfında derece yaparak Fizik diploması aldı, bir yıl sonra 1984 yılında Matematik diplomasını aldı.

Aynı yıl Marie çeşitli metaller ve manyetik özellikleri hakkında araştırma yapmak için bir laboratuvara ihtiyacı oldu. Tanıdığı Polonyalı bir bilim insanı vasıtasıyla Pierre Curie’yle tanıştı. Pierre’nin büyük bir laboratuvarı yoktu ama Marie için bir laboratuvar ayarladı.

İkisininde bilime karşı olan tutkusu onları birbirlerine daha da yakınlaştırdı. Başta çalışmalarına ayrı ayrı devam etselerde Marie Curie’nin radyoaktiviteyi keşfinden sonra çalışmalara beraber devam etme kararı aldılar. Aralarında romantik bir ilişkinin başlamayan ikili 26 Temmuz 1895 yılında evlendiler. Çiftin 1897 yılında Irene idimli kızları dünyaya geldi. 1904 yılında da Eve isimli ikinci kızları doğdu.

Pierre Curie’nin 1906 yılında bir at arabasının önüne düşerek ölmesi üzerine büyük bir acı yaşadı. Kocasının vefatından sonra, kocasının Sarbonne Üniversitesi’ndeki görevini devralması için Marie Curie’ye teklifte bulundular. Marie bu teklifi kabul ederek kurumun ilk kadın profesörü oldu.

Marie Curie’nin Keşifleri

marie curie keşif

Marie Curie kocasınında yardımlarıyla radyoaktiviteyi keşfetti. Aynı sıralarda bir başka bilim insanı Henri Bacquel’de radyoaktivite üzerine çalışmalarını yayınlamıştı. Curie bu keşfi sayesinde Nobel Fizik Ödülü’nü kocası ve Henri Bacquerel ile paylaştı ve Nobel Ödülü’nü alan ilk kadın olarak tarihe geçti.

Marie Curie dikkatini mineraller üzerine yoğunlaştırmaya başlamıştı ve pitchblende isimli çok yüksek aktiviteye sahip bir mineralle özel olarak ilgileniyordu. Marie Curie 1898 yılında pitchblende sayesinde radyoaktif bir element keşfettiler. Bu elemente memleketi olan Polonya’ya ithafen polonyum ismini verdi.

Marie araştırmalarına devam ettiğinde pitchblende mineralinin içinde başka bir radyoaktif madde daha olduğunu farketti. Bu yeni keşfettiği elemente ise radyum ismini verdi.

Bu keşiflerinden dolayı Marie Curie’ye 1911 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı ve iki Nobel ödülüne sahip tek insan olarak tarihe geçti. Günümüzde bile 2 Nobel’e sahip başka kimse yoktur.

Marie Curie’nin Ölümü

Marie Curie 4 Temmuz 1934 yılında yoğun bir şekilde maruz kaldığı radyasyonun sonucu olarak aplastik anemiden dolayı öldü.

Yanında radyum test tüpleri taşıdığı biliniyordu ve üzerinde çalıştığı sıralarda radyoaktif maddelerin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri net bir şekilde belirli değildi. Ardında başkalarına rol model olacak sayısız başarılarla dolu bir hayat bırakarak bu dünyadan ayrıldı.

Hakkında yazılmış bir çok kitap, çekilmiş bir çok film ve belgesel bulunmaktadır.

İnsanlara ilham kaynağı olacak bir başka kadın olan J.K. Rowling’in hayatını okuma için J.K.ROWLİNG: İLHAM VEREN BİR BAŞARI HİKAYESİ isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz