Metabolizma Hızlandırma İçin Yapmanız Gereken 10 Yöntem

metabolizma hızlandırma ana görsel

Metabolizma en temel anlamıyla vücudumuzun yediğimiz yiyeceği enerjiye dönüştürme sürecine verilen isimdir. Başka bir deyişle enerji için kalori yakma hızı da denebilir. Metabolizma hızını arttırmak ise yağ yakım hızını arttıracağı için daha kolay kilo vermeyi sağlayacaktır. Metabolizma hızı, kişinin yaşına, cinsiyetine vücut yağı, kas kütlesi ve genetik gibi çeşitli faktörlere göre değişebilir. Genetiğimizi kontrol edemesek bile vücudumuzun kaloriyi işleme hızını yani metabolizma hızını arttırmanın bazı yolları vardır.

İşte metabolizma hızlandırma için kullanabileceğiniz 10 yöntem.

1-Yüksek proteinli besinler tüketin

Yüksek protein tüketiminde enerji harcanmasının değeri daha yüksektir. Ayrıca protein açısından zengin gıdalar tüketmek metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Beslenme düzeninize ekleyeceğiniz bu besinler metabolizmayı modüle etmede ve enerji dengesini koruma da yardımcı olacağı için daha kolay kilo yakmanızı sağlayacaktır. Protein oranı yüksek bazı yiyecekler; yumurta, fasulye, süt, peynir, fıstık ezmesi vb.

Daha detaylı bilgi edinmek için Protein Oranı Yüksek Yiyecekler yazımızı okuyabilirsiniz.

2- Düzenli egzersizi hayatınızın bir parçası yapın

Kalori yakmak için yapılacak en iyi aktivitelerden biri düzenli spor yapmaktır. Yapacağınız sporun yoğunluğu ne kadar fazla olursa yakacağınız kalori de o kadar fazla olur ve daha fazla kalori yakmak vücudunuzun metabolizma hızını da arttıracaktır. Koşu ve zumba gibi aerobik egzersizler en iyi seçenek olmasına karşın her gün 30 dk. yürümek veya günde 10.000 adım atmak alternatif bir egzersiz olarak sayılabilir.

3-Kas kütlesini arttırmak için kuvvet antrenmanları yapın

metabolizma hızlandırma

Her egzersiz türü kas kütlesini arttırmaz. Bu sebepten bir önceki maddede örnek verdiğimiz düzenli egzersiz çeşitlerinden farklı olarak kuvvet ve ağırlık antrenmanları kas kütlesinin arttırarak metabolizma hızlandırma açısından fayda sağlarlar. Kas kütlesi yağdan daha yüksek bir metabolik hıza sahiptir dolayısıyla kas kütlesi kendini korumak için daha fazla enerji tüketir. Bu sebeple ne kadar çok kas kütleniz olursa metabolizma hızınızda bununla doğru orantılı bir şekilde artacaktır.

4-Kesinlikle yeterli oranda su tüketin

Su, metabolizma hızlandırma için önemli bir yardımcıdır. Vücudunuzun kalorileri yakmak için suya ihtiyacı vardır. Kısa süreli susuz kalmak bile metabolizma hızını yavaşlatabilir. Yapılan çalışmalar yetişkinlerin günlük olarak 8 bardak su içmelerinin daha az su içenlere oranla daha fazla kalori yaktıklarını göstermiştir.

Suyunuzun tadını değiştirmek isterseniz biraz limon ekleyebilirsiniz. Bu suyun tadını güzelleştireceği gibi eklediğiniz limon, sindirim sisteminizin temizlenmesine de yardımcı olacaktır. Limonun içinde bulunan enzimler ve C vitamini, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olacağı için metabolizma hızınızı arttırmak içinde faydalı olacaktır.

Bir bardak ılık suya yarım limon sıkarak sabahları aç karna içebilirsiniz.

5-Yeşil çay için

yeşil çay

Metabolizma hızlandırma hakkında konuşuyorsak bu listeye yeşil çayı dahil etmemek olmaz. Yeşil çay içerdiği antioksidan ve polifenol ile metabolizma hızını arttırdığı ve yağ yakımını arttırdığı birçok uzman ve araştırma tarafından desteklenmiştir. Bununla birlikte vücuttaki toksinleri uzaklaştırması ve ödemden kurtulmamızı sağlaması kilo kaybı sürecine katkı sağlar.

Yeşil çay hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve soğuk yeşil çay tarifi için Yeşil çayın faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

6- Yağ yakıcı besinlerle beslenin

Yoğurt, avokado, hindi eti, ceviz, yumurta gibi bazı besinlerin yağ yakıcı özelliği vardır. Bu besinleri tüketmek metabolizmayı güçlendirerek kilo vermeyi kolaylaştırırlar. Yağ yakan besinler yazımızı okuyarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

7-Kahve tüketin

metabolizma için kahve

Kahve en meşhur metabolizma hızlandırma içeceklerinden birisidir. Bunun sebebi içerdiği birçok yararlı bileşendir. Kahve tüketiminin tip-2 diyabet riskini azalttığı, kafeinli kahvelerin Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı bilinen gerçeklerdir. Bunların yanı sıra aşırıya kaçmadan tüketilen kahvenin metabolizma hızını %3-%11 arasında arttırdığı da bilinmektedir.

Ayrıca egzersizden 30-45 dakika önce tüketilen kahve antrenman performansını %12 civarında arttırmaktadır. Eğer bir mide probleminiz yoksa günde 1-2 fincan kahve içmek metabolizmanızı hızlandırmanız için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biridir.

8 – B Vitamini tüketin

Metabolizma hızlandırma açısından B vitamininin farklı türleri farklı roller üstlenirler ve vücudun enerji üretimi için çok önemlidirler. Özellikle B6 vitamini metabolizma hızını arttırarak kilo vermeyi daha da kolaylaştırıyor ayrıca kasların büyüme hızını arttırdığı da bilinmektedir. B12 vitamini ise hücre yaşlanmasını engeller ve sinir hücrelerini korur. B vitamini içeren bazı besinler şöyledir;

B6 vitamini: Balık, ay çekirdeği, sarımsak, ciğer, muz, avokado, tam tahıllar, baklagiller vs.

B12 vitamini: Yoğurt, kefir, süt, kırmızı et, tavuk, yumurta vs.

9- Hayatınızdaki stresi azaltın

stres

Stres, herkesin günlük yaşantısında karşılaştığı bir sorun. Ancak uzun süreli stres altında olmak vücutta hormonal farklılıklar oluşturur. Stres altındayken vücutta normalden daha fazla oranda kortizol hormonu üretilir. Kortizol hormonu, iştahı düzenlemeye yarayan bir hormondur ve anormal kortizol seviyesine sahip olmak, hayat kalitesini düşürerek yeme bozukluğuna yol açar ve metabolizma hızını olumsuz etkiler. Bu yüzden hayatınızdaki stres seviyesini mutlaka azaltın.

Daha kaliteli bir hayat için Hayat kalitesini arttıran 5 öneri isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

10- Bir uyku düzeniniz olsun

Uyku hayatımızın en önemli parçalarından birisi. Tüm günün yorgunluğu bu evrede atılır ve vücut salgıladığı hormonlarla kendisini yeniler. Uyku esnasında düzenli bir şekilde grelin ve leptin hormonları salgılanır. Düzensiz ve yetersiz bir uykuda bu hormonlar dengeli bir şekilde salgılanamaz ve bu da metabolizma hızına olumsuz etkiler yapar.

Doğru uyku miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte yapılan araştırmalar yetişkinlerin günde 7-8 saat uyuması gerektiğini ortaya koymuştur. Bu sebeple metabolizma hızını arttırmak isteyenlerin mutlaka bir uyku düzeni olması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz