Mide Bulantısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

mide bulantısı neden olur

Mide bulantısı neden olur? Mide bulantısı nasıl geçer? Evde doğal yollarla mide bulantısını geçirme yöntemlerinin neler olduğunu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Mide bulantısı, genellikle kusmadan önce yaşanan mide rahatsızlığı olarak ifade edilir. Sürekli mide bulantısı hayatımızı kâbusa döndürür. Özellikle Araba, otobüs, metro, tren veya vapur gibi araçlarda yolculuk yaparken başımıza gelmesi katlanılmaz bir durumdur.

Mide bulantısı neden olur diye baktığımızda sebebi sadece taşıt tutması değildir tabii. Kronik hastalık, hamilelik, ağrı, ilaç gibi değişik etkenlere bağlı olabilir. Fizyolojik olmasının yanında psikolojik mide bulantısı da olabilir. Mide bulantısı nedenleri neler gelin daha detaylı inceleyelim.

Mide Bulantısı Neden Olur?

mide bulantısı neden olur

1 – Reflü Hastalığı ya da Mide Ekşimesi:

Reflü hastalığınız varsa ya da mide ekşimesi yaşıyorsanız yemek yerken mide içeriği yemek borusundan yukarı doğru hareket edebilir. Bu da yanma hissi ile birlikte mide bulantısına neden olur.

Gastroözofageal reflü hastalığına göğüs ve karın ağrısı, mide bulantısı ile görülebilecek semptomlardır. Genellikle yemek yedikten sonra mide bulantısı olur ve uzandıktan sonra şiddetlenebilir.

2 – Vücudunuz Susuz Kalmış Olabilir

Vücudunuz uzun süre susuz kaldığında, su içmeniz için mideniz sizi bulantı ile uyarıyor olabilir. Yeteri kadar sıvı almadığınızda mide bulantısı baş ağrısı yaşayabilirsiniz.  Bu iki durumu birlikte yaşadığınızda gün içinde ne kadar sıvı aldığınızı hatırlayın.

Baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, uyku hali, kafa karışıklığı gibi şikayetleriniz varsa bir sağlık kuruluşuna gidip kontrol olmanızda fayda var.

3 – Hamilelik

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar diye bakacak olursak genellikle 6. haftadan sonra başlar ve 14. Hafta sonra erer. Gebelikte mide bulantısı daha çok sabah olur diye düşünülür fakat bu doğru değildir. Sabahları mide bulantısı olabileceği gibi günün her hangi bir saatinde de olabilir.

Hamilelerde mide bulantısı ve kusma bebeğe ya da anneye zararlı değildir, daha çok annenin yaşam kalitesini etkiler. Bunun yanı sıra bazı kadınlar, Hiperemezis Gravidarum adı verilen şiddetli mide bulantısı ve kusma yaşayabilirler. Bu durum, elektrolit kaybına, yetersiz beslenmeye ve dehidrasyona neden olabileceğinden tedavi edilmesi gerekebilir.

4 – Vertigo

mide bulantısı neden olur vertigo

İç kulak, işitmeye yardımcı olmakla birlikte vücudumuzun denge merkezidir. İç kulakla ilgili bir probleminiz olduğunda bu denge bozukluğuna neden olabilir. Çoğu zaman içinde bulunduğunuz oda ya da kendinizi dönüyormuş gibi hissedersiniz.

Baş dönmesinin yanı sıra baş ağrısı mide bulantısı terleme nedenleri de vertigodan kaynaklı olabilir. Bu şikayetler dakikalar veya saatler sürebilir. Vertigo tedavisi altta yatan nedene göre yapılır. Çoğu durumda herhangi bir tedavi uygulamadan geçer. Yine de teşhis ve tedavi için öncelikle doktorunuzla görüşmelisiniz.

5 – Taşıtta mide bulantısı neden olur?

Mide bulantısı neden olur diye düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen taşıt tutmasıdır. Çünkü bu durumu birçoğumuz yaşıyoruz.

Arabada, otobüste, metroda, vapurda mide bulantısının nedeni beynimizin zehirlendiğimizi sanmasıdır. Bunun nedeni vücudunuz beyninize “ben hareket etmiyorum” diyor. Kulaklar ise beyne “olur mu öyle şey baya baya 50 km hızla hareket ediyoruz” diyor. Peki, neden kulaklar? Çünkü denge algılayıcılar kulağınızın iç tarafındadır. (Bu yüzden boks maçlarında yüz yerine genelde kulaklara vurulur, rakibin dengesi daha kolay bozulur.)

Gözler ise telefona, kitaba veya otobüsteki yolculara baktığı için beyne ” biz hareket etmiyoruz” diyor. Kulaktan, vücuttan ve gözlerden gelen sinyaller birbirini tutmayınca beyin panik yapıp “olamaz biz zehirlendik” diyor. Peki, zehri vücudun dışına nasıl atarız? Tabii ki kusarak. Neden bu durum herkeste yok da sadece bir kısım insanlarda var? Diye soracak olursanız,  tabii ki biyolojik özellikler

6 – Endometriozis

Endometriozis diğer adıyla çikolata kisti, üreme çağındaki kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Rahmin iç yüzeyinde bulunan dokuya benzer dokunun rahim boşluğu dışında büyümesidir.

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı ve mide bulantısı belirtileri arasındadır. Aynı zamanda regl döneminde de karın ağrısı, mide bulantısı semptomları şiddetlidir. Özellikle cinsel ilişkiden sonra mide bulantısı, karın ağrısı gibi şikayetleriniz varsa doktor kontrolünü ihmal etmeyin.

7 – Aç olabilirsiniz

Açken mide bulantısı yaşamak da sıkça karşılaşılan bir durumdur. Uzun süre yemek yemediyseniz ya da çok katı bir diyet uyguluyorsanız kan şekeriniz düşebilir ve mide bulantısı yaşarsınız.

Kan şekerinizi yükseltecek karbonhidrat ağırlıklı bir şeyler yemeniz mide bulantısını bastıracaktır. Aç karnına mide bulantısı yaşamanızın nedeni yaptığınız katı diyetinizse 5 en hızlı kilo verdiren diyet yazımıza göz atmalısınız.

8 – İlaçlar

Geçmeyen mide bulantısı problemi sebeplerinden biri de düzenli kullandığınız ilaçlar olabilir. Özellikle kemoterapi ilaçları mide bulantısına neden olur.  Ağrı kesici ilaçlar, antidepresanlar ve antibiyotikler de mide bulantısı yapabilir. Yeni kullandığınız bir ilaç varsa yan etkilerinin neler olduğuna bakmayı ihmal etmeyin.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısı neden olur öğrendikten sonra asıl ihtiyacımız olan, mide bulantısına ne iyi gelir ona bakalım. Öncelikle şunu belirtelim ki mide bulantısı ilacı olarak satılan ilaçların  çoğu  aslında uyku ilaçlarıdır. İlaç dışında mide bulantısı nasıl geçer doğal yollarla neler yapılabilir ondan bahsedeceğiz.

mide bulantısı nasıl geçer

Zencefil:

Mide bulantısını geçirmek için kullanılan en popüler doğal yiyecek zencefildir. Hamilelikte mide bulantısı için sıkça kullanılır.

Mide bulantısından kurtulmak için küçük bir parça zencefili yiyebileceğiniz gibi zencefil çayı veya bisküvisi de tüketebilirsiniz.

Küçük bir parça zencefile sıcak su ekleyip 5 dakika demlenmesini bekleyerek zencefil çayınızı kendiniz de yapabilirsiniz.

Nane:

Nane de mide bulantısını geçirmek konusunda zencefil kadar başarılıdır. Yapılan birçok çalışmada nane kokusunun mide bulantısını geçirdiği belirtilmektedir.

Mideniz bulandığında nane yağı koklamak da bulantınızı önleyecektir. İsterseniz bir tatlı kaşığı taze nane yaprağı üzerine sıcak su ekleyerek nane çayı olarak da içebilirsiniz.

Papatya Çayı:

Papatya çayı yatıştırıcı etkisi ile mide bulantınızın azalmasına ve gevşemenize yardımcı olacaktır. Marketlerden hazır olarak satın alabilirsiniz ya da bir tatlı kaşığı papatya çiçeğinin üzerine sıcak su ekleyerek demleyebilirsiniz. 5 dakika bekledikten sonra tüketilebilir.

Limon:

Limonun içeriğinde hem mideyi rahatlatan hem de sindirime yardımcı olan sitrik asit bulunur. Bu bileşenin aynı zaman mideniz bulandığında bulantıyı geçirdiği belirtilmektedir.

İçme suyunuza limon suyu ekleyip tüketebilirsiniz. Bazı kaynaklarda limonu koklamanın da bulantıyı geçireceği yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz