MİNİMALİZM NE DEMEK?

Minimalizm, Dünyayı saran bir akım. Mottosuysa “Less is more ya da Türkçesiyle “az daha çoktur” . Peki ama Minimalizm ne demek? Nasıl minimalist olunur? Minimalist hayat tarzı neleri kapsar? Bu soruların ve daha bir çoğunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Minimalizm, aslında 1960lı yıllarda ortaya çıkmış, görsel sanatlarda ve müzikte sadeliği ve nesnelliği savunan bir akımdır. Günümüzdeyse minimalizm yaşam felsefesi haline gelmiş bulunmaktadır.

Minimalizm birçok insan için olumsuz bir çağrışım ifade etse de aslında sistemin dayattığı tüketim çılgınlığı içinde ve gerçekten ihtiyacımız olmamasına rağmen aldığımız fazlalıklardan kurtulup hayatı daha sade ve yaşamı daha az stresli yaşamak için bir yöntemdir. Hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulduğunuzda size yaşamak için daha fazla alan kalacaktır. Ayrıca minimalist yaşam tarzı beslenme şeklinden ev dekorasyonuna kadar aklınıza gelebilecek her şeyi kapsar. Bu yüzden uygulanabilir olma olasılığı da daha da fazladır.

minimalizm minimalist yaşam görseli

” Fakirlik, yoksunluk, eksiklik değildir minimalizm; aksine bilinçli bir tercihtir; zor olanı seçmektir, azla çok yapmaktır. “

Ludwig Mies van der Rohe

Nasıl Minimalist Olunur?

1- Her Şeyden Önce Değişmeyi Neden İstediğinizi Kavrayın

Minimalizm herkes için farklı anlamlar ve amaçlar barındırır. Siz neden minimalist olmak istiyorsunuz? Her şeyden önce en önemli soru bu ve cevabı sizin yaşamınızı değiştirecektir. Neden minimalist olmak istediğinize karar verip kuralları belirlediğinizde yapmanız gereken ilk şey bunları bir yere yazmak olmalıdır. Bu not ettiğiniz sebeler ve kurallar devam etmenin zor olduğunu düşündüğünüz anlarda size büyük bir güç sağlayacak ve neden minimalist olduğunuzu hatırlatacaktır.

2- Şeylerden Kurtulun

minimalizm minimalist dekorasyon

İtiraf edelim ki hepimizin evinde bir gün gelip kullanmayı planladığımız şeyler vardır. Üzülerek söylüyorum ki o gün asla gelmeyecek. Bu yüzden bir gün kullanmak üzere sakladığınız eşyaları veya evinizde fazladan yer kaplayan eşyaları tekrar gözden geçirin ve gerçekten ihtiyacınız olan, kullanabileceğiniz eşyalar dışındakileri kaybedin. İsterseniz bağış yapabilirsiniz veya satabilirsiniz de. Unutmayın minimalizm daha az şey benimsemeyle ve daha rahat yaşamakla ilişkilidir. Bu yüzden gereksiz şeylerden kurtulun. Tabi bu aşamayı bir günde tamamlamayın! Bunun yerine günlere bölerek devam edin. Sonuçta dolu bir evden boş bir eve geçmek ilk aşamada herkese zor gelebilir.

3- Kapsül Gardroplar Oluşturun

Minimalist olmayan birçok insan bile Kapsül Gardropları benimsediler. Çünkü bu, sahip olduğunuz eşya sayısını azaltırken aynı sırada, zamandan tasarruf etmenize olanak sağlar. Kapsül gardrop için birkaç öneri:

  • İçinde rahat hissetmediğiniz eşyalarınızı saklamayın.
  • 6 ay boyunca kullanmadığınız eşyaları bağışlayabilirsiniz.
  • Aynı stile sahip birden fazla eşya bulundurmayın.

4- Minimalizmle Çalışma Verimliliğini Arttırın

Günümüz dünyasında ofislerde de çok fazla vakit geçiriyoruz. Ve bir minimalist olarak ofisimizi bu yaşam stiline göre düzenlemeliyiz. Böylelikle hayatımızın her yönünü kontrol altına almış olacağız ve daha az stres, daha iyi bir iş hayat dengesi kurabileceğiz.

5- Zaman Tasarrufu Yapın

Daha önce sosyal medya uygulamalarında yada bize hiçbir katkısı olmayan insanlarla ne kadar çok vakit harcadığımızı farkettiniz mi? Zaman hayatımızdaki en önemli şey. Bu yüzden zamanınızı nerelerde ve kimlerle harcayacağınızı dikkatli bir şekilde planlayın. Sizin için gerçekten önemli uygulamalar dışında diğer bütün gereksiz uygulamalardan kurtulun. Etrafınızda size hiçbir katkısı olmayan insanlardan kurtulun. Bunlardan edeceğiniz zaman tasarrufuyla kendinize yeni bir hayatın kapılarını aralayın.

6- Tasarruf Edin ve Borçlardan Kurtulun

minimalizm tasarruf görselii

Minimalist yaşam tarzının hayatımıza en büyük avantajlarından biri bu tüketim çılgınlığı içinde sadece sahip olduğumuz parayla ve gerçekten ihtiyacımız olan şeylere satın almak olduğundan bizlere para tasarrufu yapma imkanı sağlaması. Sadece ihtiyaçlara para harcamak ister istemez birikiminizin artmasını sağlayacaktır. Bu sayede borçlarımızı daha hızlı kapatabilir ve daha az stresli ve daha mutlu bir hayat sürebiliriz.

7- Minimalist Topluluklara Katılın

Bizimle aynı yaşam düşüncesine sahip insanlarla sohbet etmek hem kişisel motivasyonumuzu arttırmak hemde daha fazla bilgi edinip hayatımızda uygulamak için eşsiz bir fırsattır. Böyle insanları bulabilmek için gerek çevrimiçi uygulamalar gerekse yüzyüze topluluklara katılabilirsiniz.

ÖNERİ: Minimalizm’i daha iyi anlamak için Minimalizm: Önemli şeyler hakkında bir belgesel adlı belgeseli izlemenizi tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz