Protein Oranı Yüksek Yiyecekler

Protein kasların, organların ve derinin yapı taşlarını oluşturur. Vücuttaki organları, dokuları onarmak için gerekli olan hayati bir besindir. Günlük yeterli miktarda yüksek kaliteli protein almak uzun süre tokluk sağlamanın yanında kan basıncınızı düşürür. Aynı zamanda saçları, tırnakları ve cildi besler.

Amacınız ister kilo kaybı olsun, ister kas geliştirmek her iki durum için de yeterli miktarda ve kaliteli olarak tüketmeniz gerekir. Günlük almanız gereken miktar yaptığınız sporun türüne ve yoğunluğuna göre değişmektedir. Çok hareketli olmayan bir kişi için kilo başına 0.8 gr olarak belirtilmektedir. Eğer yoğun bir antrenman programınız varsa bu miktar 1.2-2.0 arası değişmektedir. Bir sağlık probleminiz varsa da bu oran yine size özel olarak değişecektir.

İhtiyacımız olan protein sadece et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklarda değil.  Fasulye, bezelye, mercimek, fıstık vb. gibi gıdalar da bitkisel protein kaynağıdır. Bu besinleri tüketirken mümkün olduğunca işlenmiş gıdalardan uzak durmalısın. Çünkü işlenmiş birçok gıdanın içerisinde yüksek miktarda tuz bulunur. Aşırı tuz tüketimi de birçok hastalığa sebep olmaktadır.

Yüksek Protein Kaynaklı Besinler

protein kaynakları

Yumurta: Ucuz ve kolay ulaşılabilen bir yiyecek olmanın yanı sıra proteinin sağlıklı kaynaklarından birisidir.  Aynı zamanda düşük karbonhidratlı bir besindir. Bir tam yumurtanın içerisinde 6 gram protein bulunmaktadır.

Balık: Deniz ürünleri de sağlıklı beslenme açısından iyi bir seçenektir. Hamsi, sardalya, alabalık, somon omega-3 açısından zengin besinlerdir.

Tavuk Göğsü: Sporcular tarafından en çok tercih edilen besinlerden birisidir. Derisiz yerseniz aldığınız kalorinin çoğun proteinden oluşacaktır.

Peynir: Parmesan, lor, çedar protein oranı yüksek peynirlerdir

Süt ve Yoğurt:  Kalori kontrolü için, yarım yağlı süt ve yoğurt tercih edebilirsiniz.

Kırmızı Et: İçerisindeki yağdan dolayı kalorili olduğundan yağsız et tercih etmeniz diyet listeniz için uygun olacaktır.

Fıstık Ezmesi: Fıstık ezmesi, 1 yemek kaşığında 4 gr proteini içerir yalnız katkı maddeli olanlar yerine doğal fıstık ezmesi tüketmelisiniz. Fıstık ezmesini evde kendiniz yapmak için tarife buradan ulaşabilirsiniz.

Fasulye: Bu süper besin aynı zamanda lif, vitamin ve mineral takviyesi sağlayacaktır.

Kinoa:  Vitamin, mineral, lif yönünden zengin olan diğer bir yiyecek kinoa. 1 bardakta 8 gram protein bulunmaktadır.

Mercimek: En iyi bitkisel protein kaynaklarından biridir. Vejetaryen ve veganlar için iyi bir seçenektir. Lif açısından da zengindir.

Badem: Aynı zamanda magnezyum, lif ve E vitamini içerir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz