PULİTZER ÖDÜLLÜ 6 FOTOĞRAF VE HİKAYELERİ

Pulitzer Ödülleri, Amerika’daki Columbia Üniversitesi tarafından her yıl gazetecilik, magazin, edebiyat, fotoğrafçılık gibi 21 ayrı kategoride verilen ve ismini Joseph Pulitzer’den alan çok prestijli bir ödüldür. Pulitzer ödüllü resimlerden birkaçını sizler için bir araya getirdik.

Joseph Pulitzer Kimdir?

Joseph Pulitzer Macaristan doğmuştur. 17 yaşına geldiğinde Amerikan İç Savaş’ında asker olmak için Amerika’ya gitmiştir. Savaştan sonra Amerika’da kalan Pulitzer burada farklı işlerde çalışmıştır. Bir süre sonra gazeteceliğe başlayan Joseph Pulitzer kısa sürede para kazanmış ve St. Louis Post isimli gazeteyi satın almıştır.

Pulitzer, Columbia Üniversitesi’yle gazetecilik bölümü açılması için anlaşmaya çalışmıştır. İlk seferinde de başarısız olsa da daha sonraki denemelerinde gazetecilik bünyesine 2.000.000 dolar bağışta bulunma karşılığında üniversite yönetimini ikna etmeyi başarmıştır. Ancak bölüm açılmadan Pulitzer vefat etmiştir yine de Columbia Üniveritesi’ne söz verdiği miktarı mirasından bağış olarak vermiştir. Üniversite yönetimi de gazetecilik bölümünü vefatından kısa bir süre sonra kurmuştur.

Çalışmaların Değerlendirilmesi ve Ödüller

Medyadaki bütün çalışmalar otomatik olarak Pulitzer Ödülleri için değerlendirilmeye alınmaz. Çalışma sahibinin, ödül adaylığı için başvurduktan sonra 75 dolarlık giriş ücretini ödemesi ve çalışmasını Ödül Kuruluna teslim etmesi gerekmektedir. Bu işlemleri yapan herkese katılımcı denir.

Daha sonra Aday Jüri Üyeleri katılımcılar arasından her kategori bir grup finalist seçer ve bu finalistler Pulitzer Ödül Kurulu tarafından tekrar değerlendirmeye alınır. Ödül Kurulu her kategorideki finalistler arasından yaptığı değerlendirmeler sonucu 21 ayrı kategoride kazananları açıklar.

İşte Pulitzer Ödüllü 6 Resim

1- Hayat Öpücüğü (The Kissing Of Life)

Rocco Morabito – 1967

hayat öpücüğü Pulitzer ödüllü fotoğraf
listverse.com

Rocco Morabito isimli fotoğrafçıya Pulitzer ödülünü kazandıran bu fotoğrafta isimleri Randall Champion ve J.D. Thompson olan iki enerji hattı teknisyeni görünmekte. İkili bir enerji hattının her zamanki rutin bakımlarından birini yaparken Champion enerji hattına temas etmiş ve vücudundan yaklaşık 4000 volt geçmiştir. Direğe bağlı emniyet kemeri sayesinde yere düşmeyen Champion’a, arkadaşı Thompson havada suni solunum yapıyor. Bir süre buna devam ettikten sonra arkadaşının nabzını hisseden Thompson onu yere indiriyor ve ilk yardım ekibi gelene kadar kalp masajı yapıyor. Daha sonra hastaneye götürülen Champion kısa bir süre sonra tamamen iyileşiyor.

2- Ölümcül Hollywood Dramı (Fatal Hollywood Drama)

Anthony Roberts – 1973

listverse.com/

Anthony Roberts’a ait Pulitzer ödüllü fotoğraf. Roberts bir parkta yürürken bir kadının çığlığını duyar ve sese doğru yöneldiğinde bir adamın yerdeki kadını yumrukladığını görür. Roberts adama bağırsada adam aldırış etmez ve kadına şiddet uygulamaya devam eder. Bu sırada olay yerine gelen bir güvenlik görevlisi adama teslim olmasını söylemesine rağmen adam şiddete devam eder. Bunun üzerine polis tetiği çekerek adamı vurur. Robetson’a ödül kazandıran bu fotoğraf tetik çekilmeden önceki en son ana aittir.

3- Sevinç Patlaması ( Burst of Joy)

Slava Veder – 1974

sevinç patlaması
listverse.com

Teğmen Robert L. Stirm’in dönüşünü gösteren bu fotoğraf Slava Veder’ Pulitzer Ödülü’nü kazandırdı. Fotoğraftaki Teğmen Stirm Kuzey Vietnamlılar tarafından beş yıl boyunca savaş esiri olarak tutulmuştu. Geri dönüşünde ailesi tarafından büyük bir çoşkuyla karşılandı.

4- Polis ve Yürümeye Başlayan Çocuk ( The Policeman and The Toddler)

William C. Bell – 1958

polis ve çocuk Pulitzer ödüllü fotoğraf
thelistlove.com

William Belle’e, Pulitzer Ödülü’nü kazandıran bu fotoğrafta bir polis memuru, geçit töreni esnasında karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir çocuğu durdurmaya çalışırken görünüyor.

5- Pyongyang Köprüsü (The Pyongyang Bridge)

Max Desfour – 1951

pyongyang köprüsü
thelistlove.com

Max Desfor’a 1951 senesinde ödül kazandıran bu fotoğraf Komünist Çin’in Kuzey Kore’yi işgalinden sonra Pyongygan kentindeki yıkık bir köprüyü kullanvrak kaçmaya çalışan insanları gösteriyor.

6- Yangın Merdiveninin Çöküşü ( Fire Escape Collapse)

Stanley Forman 1976

yangın merdiveni çöküş Pulitzer ödüllü fotoğraf
listverse.com

Bir diğer Pulitzer Ödüllü fotoğraf. Stanley Forman’a Pulitzer Ödülü’nü kazandıran Fire Escape Collapse isimli çalışması. Fotoğrafta 19 yaşındaki Diana Bryant ve vaftiz kızı iki yaşındaki Tiare Jones görünüyor. Bir yangından kurtarılmaya çalışan bu ikili itfaiye merdiveninin çökmesi sonucu yere düşüyor. Diana vefat ederken iki yaşındaki kızı mucizevi bir şekilde kurtuluyor.

Ana sayfaya dönmek için tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz