Ruj Rengi Nasıl Seçilir? Size En Uygun Ruj Rengi Hangisi?

ruj renkleri

Ruj rengi seçerken cilt tonunuza, dudak yapınıza, cilt alt tonunuza hatta diş renginize bile dikkat etmelisiniz. Peki sizin için doğru ruj rengi hangisi…

Gerek kendimizi iyi hissetmek gerek de güzel görünmek, kendimizi beğenmek ve beğenilmek için makyaj yaparız. Hangi sebeple olursa olsun makyaj kadının güçlü bir silahıdır. Makyaj malzemelerinin vazgeçilmezi olan ruj ile de dudakları ön plana çıkararak daha alımlı ve dikkat çekici görülebiliriz. Fakat bu olumlu durum yapılan her makyaj, sürülen her ruj için geçerli değildir. Eğer doğru ruj rengi seçimi yapılamazsa iyi hissetmek isterken tam tersi bir durumla karşılaşabiliriz.

doğru ruj seçimi

Ten rengimize veya diş rengimize uygun olmayan ruj renklerini seçmek makyajımızı ve doğal olarak bizi kötü gösterebilir. Bu sebeple çekici bir görünüm için seçimimizi doğru yapmamız ve bu püf noktaları bilmemiz çok önemli.

RUJ RENGİ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1 – Öncelikle ten rengine göre ruj rengi seçilmeli

Photo : brightside.me

Ruj rengi seçimi yaparken, ilk dikkat etmeniz gereken nokta ten rengine göre ruj seçimini doğru yapmaktır.

Eğer ten renginiz koyu ise açık tondaki renkler teninize yakışmayacak ve hoş durmayacaktır. Kırmızı ruj, bordo ve kahverengi rujlar, ruj rengi tercihinde sizin için en doğru olacaktır.

Açık tenli kadınların da tercihi açık renkler olmalıdır. Özellikle dolgun dudaklara sahip değilseniz koyu tonları tercih etmemeniz gerekir. Koyu renk rujları tercih etmeniz makyajınızı kötü gösterecektir. Seçimlerinizi açık pembe, şeftali, bej tonları üzerinde yoğunlaştırmak sizin için doğru tercih olacaktır.

Buğday tenle sahip olanlar ise nude tonlar, pembe ve gül tonlarını kullanmalıdır.

2-Ten renginden sonra doğru seçim için belirlemeniz gereken dudak yapınız

Dudak Yapısı

İnce dudaklara sahip olan kadınlar, koyu renk ruj sürdükleri takdirde dudakları daha ince görünecektir. Eğer dudaklarınızı olduğundan daha dolgun göstermek istiyorsanız açık tonları tercih etmelisiniz. Aynı şekilde mat rujlar dudaklarınızın olduğundan küçük görünmesine neden olacaktır. Işıltılı ruj rengi veya dolgunlaştırıcı rujları tercih edebilirsiniz

Dolgun dudaklı kadınlar da çok parlak ve çok açık renkli rujları tercih etmemelidir. Bu dudaklarınızın aşırı dolgun görünmesine neden olur. Hafif ışıltılı ruj renklerini ya da mat rujları tercih edebilirsiniz.

3 – Doğru Ruj Rengi İçin Cilt Alt Tonunuzu Belirleyin

Photo : narscosmetics

Ruj rengi seçimi için cilt alt tonunuzu da dikkate almalısınız.

Cilt alt tonu soğuk, sıcak ve nötr olarak üçe ayrılır. Bileğinizin içindeki damarların rengine bakarak cilt alt tonunuzu belirleyebilirsiniz.

Eğer damarlarınız mor ya da mavi görünüyorsa bu soğuk cilt alt tonuna sahip olduğunuzu gösterir. Pembe alt tonunuz vardır. Şarap tonları, kırmızı tonlar, mocha ve nude tonları cilt renginizi de göz önünde tutarak tercih edebilirsiniz.

Damarlarınızın rengi yeşil ise bu sıcak alt tona sahip olduğunuzu gösterir. Yani sarı alt tonunuz vardır. Şeftali tonları, pembe rujlar, turuncu, bakır ve bronz renkler sizin için iyi bir seçim olacaktır.

Bileklerinize bakıp yeşil mi? mavi mi? karar veremiyorsanız bu nötr alt tona sahipsiniz demektir. Öyleyse şanslısınız çünkü hem sıcak hem soğuk tonları kullanabilirsiniz. Fakat diğer parametreleri atlamayın.

4- Etkili bir gülüş için diş renginizi de göz önünde bulundurmalısınız.

diş rengi

Dişleriniz beyaz ise açık tonlar size çok yakışacaktır. Eğer dişleriniz sararmış ise kırmızının her tonundan, kahverengi ve pembe tonlarından uzak durmanız gerekir. Aksi durumda güldüğünüzde göze çarpan ilk şey dişleriniz olur.

Bunların yanı sıra eğer dudaklarınız çatlamış ve pul pul bir görünümde ise bu da sürdüğünüz rujun kötü görünmesine sebep olacaktır. Hem dudaklarınızı renklendirmek hem de nemlendirmek için lip balm kullanabilirsiniz.

Diğer güzellik önerilerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz