Saçtaki Dorelik Nasıl Gider?

platin sarı saç

Kadınların birçoğu hayatlarının belirli bir döneminde sarı saçın büyüsüne kapılıp sarışın olmayı deniyor. Doğru ton yakalandığında cazibenize cazibe katan, aksi durumda ise bizi hiç istemediğimiz bir görünüme sokan bir saç rengidir sarı saç. Özellikle açma sonrasında saçlarda dorelik oluştuğunda tam bir hayal kırıklığı oluyor. Bu dorelik, kendiniz boyamayı denediğinizde oluşacağı gibi, çoğu kuaför uygulamasında da karşılaşılan bir durumdur.

Saçınızdaki Dorelik Sorunundan Kurtulun

Saçlardaki doreliğin sebebi saçımızın tek bir renge sahip olmaması. Koyu renk bir saça sahipseniz, saçınızın alt tonlarında kırmızı ve turuncu pigmentler bulunuyor. Saçlara uygulanan açıcıdan sonra bazı saçlar turuncu tona kadar açılır. Turuncu tonlar da açıldığında saçınız sarı renge döner. Ancak saçlara daha fazla açıcı uygulanması saçınızın yıpranmasına hatta kopmasına sebep olabilir.

Saçtaki doreliği açma işlemi olmadan da ortadan kaldırmanın yöntemleri bulunuyor.

1-Mor şampuan

Piyasadaki diğer ismiyle silver şampuan. Renk skalasına turuncu rengin karşısındaki renk mordur. Bu sebeple saçınızdaki dore yansımaları nötralize etmek için mor şampuan kullanabilirsiniz.

Mor şampuanı nemli saçınıza uygulayıp, masaj yaprak iyice yedirin ve köpürtün. Ardından beş dakika bekleyip durulayın. İşlemi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Bu şampuanın adının silver olması sarıya dönen gri saçtaki sarılığı yok etmesi için kullanılmasıdır. Fakat dorelik oluşan sarı saçlarda da kurtarıcı görevi görmektedir.

Birçok markaya ait mor şampuanı kolayca bulup, satın almak mümkün. Watsons’da satılan mor şampuan seçeneklerine göz atmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

2- Dorelik için cila uygulaması

Saça cila uygulamak, saçtaki turunculardan kurtulmak için çok uygulanan ve hayat kurtaran bir işlemdir.

Bu işlemi kuaförde bir profesyonele yaptıracağınız gibi evde kendiniz de kolayca uygulayabilirsiniz. Seçeceğiniz boya doreliği nötralize edeceği için küllü bir renk olmalıdır. Bunun için de sonu 1 ile biten – 8.1 gibi- boyayı kullanmalısınız.

Saça cila nasıl atılır?

Boyayı temin ettikten sonra ¼ miktarındaki boyayı bir kaba sıkın. Üzerine 2-3  damla oksidasyon kremi uygulayın (miktarı fazla uygulamayın). 1 çay bardağı su ve biraz saç kremi ekleyip ıslak saçınıza uygulayın. 8 – 15 dk bekleyip saçlarınızı boya akana kadar durulayın.

Cila işlemi aynı zamanda saçınıza parlak bir görünüm kazandıracaktır.

İşlem görmüş, açıcı ve boyalardan yıpranmış saçlarınızı evdeki malzemelerde güçlendirip ışıltı kazandırmak için Saç Bakımı için Doğal Yöntemler yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz