Şekersiz, Katkısız, Sağlıklı Ev Yapımı Dondurma Tarifi

ev-yapımı-dondurma

Diyet yapıyoruz diye bu sıcak havalardaki en büyük zevkimiz olan dondurmadan mahrum kalacak değiliz. Siz de evinizde sağlıklı, işlenmiş şeker olmadan ve en önemlisi uğraşmadan dondurma yapabilirsiniz. Yalnızca birkaç dakikada yapacağınız bu tatlı tarif için okumaya devam edin…

şekersiz dondurma

Sıcak havalardan bunaldığımız bu günlerde, hem serinlemek hem de tatlı ihtiyacımızı karşılamak için en doğru besinin dondurma olduğunu düşünürüz. Aslında şerbetli tatlılara nazaran da daha hafif ve daha sağlıklı bir tatlı olduğu bilinen bir gerçektir. Diyet yapanlar da ödül olarak şerbetli tatlılar yerine süt içeriğinden dolayı dondurma yemeyi tercih ediyorlar.

Ama ne yazık ki dışarıdan satın aldığımız bazı dondurmalar yüksek miktarda şeker ve birçok katkı maddesi içerebiliyorlar. Süt tozuyla üretilen dondurma, süt ve salep ile üretilen dondurmadan kat kat daha fazla yağ içerdiğinden, ciltte ve karaciğerde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.  Öyle ki bazı dondurmaların içerisinde esas olması gereken süt ve salep hiç bulunmuyor. Şekerli buz olarak satılıyor.

Durum böyle olunca diyet yapanlar; kalori ve sağlık açısından, ebeveynler ise sağlıksız olan gıdaları çocuklarına yedirmemek için bu yaz zevkinden uzak durabiliyorlar. Ya da bu dondurmaların aşırı tüketip sağlığımızı tehlikeye atabiliyoruz.

Doğru olan, dondurma yemeyip kendimize katı kurallar koymak ya da sağlıksız olarak tüketmek değil evde kendi katkısız ve şekersiz dondurmamızı hazırlamak. Hem de çok pratik bir şekilde. Şimdiden afiyet olsun !

Şekersiz ev yapımı dondurma nasıl yapılır?

Malzemeler

  • 1 adet donmuş muz (Dilimleyip atarsanız kolaylık sağlar.)
  • 1 yemek kaşığı ev yapımı fıstık ezmesi (tarife buradan ulaşabilirsiniz)
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • Eğer tatlıyı çok tüketiyorsanız sadece meyve size tatsız gelebilir. Damak tadınıza uyması açısında 1 çay kaşığı pekmez ya da bal ekleyebilirsiniz. Veya alternatif olarak hurma ya da kuru meyve kullanabilirsiniz.

Yapılışı:

Bütün malzemeleri rondoya atıp ezin. Bu işlemi dondurmanın kıvamını bozmaması açısından kısa tutmanızı tavsiye ediyoruz. Ezme işleminden sonra kaseye aldığınız dondurmayı bütünleşmesi açısından 10 dk buzlukta bekletip tüketebilirsiniz.

Donmuş çileğin de bu tarife çok yakıştığını belirtelim damak tadınıza göre meyveyi çeşitlendirebilirsiniz.

Arada kendinizi şımartmak için 2 kare en %80 bitter çikolatayı benmari usulü eritip üzerine dökebilirsiniz.

Deneyin pişman olmayacaksınız. Şimdiden afiyet olsun!!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz