Serotonin Nedir? Serotonin Arttırmanın Yolları Nelerdir?

serotonin nedir

Serotonin, hücreler tarafından üretilen kimyasal bir sinirdir. Bir nörotransimitterdir ve beyindeki sinir hücreleri arasında mesajlar iletir. Halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinir.

Ruh halimizi, duygularımızı düzenlemenin yanı sıra vücudumuzun birçok bölümünü etkiler. Beynimizin ve bütün sinir sistemi hücrelerimizin birbiri ile iletişim kurmasını sağlar. Yaraları iyileştirir, depresyonu önler ve kemik sağlığını korur. Serotonin öncelikle mide ve bağırsakta bulunur ve sindirime yardımcı olan kimyasaldır.

Vücudunuzdaki serotonin düzeyi azalırsa;

  • Kendinizi depresif, huzursuz ve endişeli hissedebilir,
  • Sindirim problemleri ve mide bulantısı yaşayabilir,
  • İştahınız azalabilir,
  • Yorgun hissedip, uykusuzluk yaşayabilirsiniz.

Serotonin Arttırmanın Doğal Yolları

Serotonin seviyenizi doğal olarak nasıl arttıracağını merak ediyorsanız okumaya devam edin

serotonin faydaları

1 – Diyet Listenizi Güncelleyin

Serotonin yiyeceklerde direkt olarak bulunmaz, fakat öncü amino asidi triptofandır. Yapılan bazı çalışmalar triptofan içeren yiyecekler tüketmenin depresyon semptomlarını azaltabileceğini belirtmektedir. Triptofan protein açısından zengin gıdaların çoğunda bulunur. Başlıca triptofan kaynakları; Yumurta, kuru yemiş ve peynirdir.

Diğer protein kaynakları için Protein Oranı Yüksek Yiyecekler isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

2 – Egzersizi İhmal Etmeyin

Şüphesiz ki düzenli fiziksel aktivite yapmak bedensel ve zihinsel sağlığınız için çok önemlidir. Egzersiz aynı zamanda bir serotonin müdahalesidir. Birçok araştırma düzenli fiziksel aktivenin, serotonini arttırıcı ilaçlardan daha fazla işlev gördüğünü belirtmektedir.

Egzersiz kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayan kimyasalların salınımına yardımcı olabilir. Ayrıca triptofanın kana salınmasını tetikler. Fiziksel aktivitenize yüzme, bisiklet, tempolu yürüyüş gibi aerobik egzersizleri ekleyebilirsiniz.

3 – Işıktan Daha Fazla Yararlanın

Araştırmalar güneş ışığından yararlanmanın serotonin seviyesini arttırmaya yardımcı olduğunu belirtiyor. Birçok uzaman D vitamini eksikliğinin ruhsal sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirtmektedir. Özellikle kış aylarında depresyona daha meyilli oluruz.

Bu sebeple de güneş ışığı depresyonu azaltmak için sıkça önerilir. Siz de yeterli miktarda D vitamini almak ve duygu durumunuzu olumlu yönde yükseltmek için kısa da olsa öğle yemeklerinden sonra yürüyüş yapmaya özen gösterin.

4 – Bağırsak Sağlığı İçin Lif ve Probiyotik Tüketin

Daha önce de belirttiğimiz gibi serotonin, büyük çoğunlukla bağırsak ve midede bulunur. Bu sebeple eğer bağırsak sağlığımıza dikkat edersek aynı zamanda zihin sağlığımıza da dikkat etmiş oluruz. Bu nedenle sağlıklı bağırsak bakterilerini beslemek ve bağırsak sağlığı için yüksek lifli gıdalar ve probiyotik içerenler gıdalar tüketin

5 – İyi Uyuyun

Yeterli ve kaliteli uyumamak vücudun serotonini kullanma ve yapma yeteneğini etkileyebilir. Hem güne dinç başlamak hem de vücuttaki seratoninin artması için günlük 7 – 8 saat uyumaya gayret edin.

6 – Meditasyon Yapın

Meditasyonun stresi azalttığını ve depresyonu önlemeye yardımcı olduğunu biliyoruz. Bunun yanı sıra meditasyon yapmanın, beyinde direk serotonin ile ilgili olan bir asidi yükselttiği belirtiliyor. Her gün 20 dakikanızı meditasyona ayırırsanız kortizol gibi stres hormonlarını azaltıp seratonini arttırabilirsiniz.

Meditasyon yapmanın diğer yararlarını öğrenmek için Yoga Hareketleri Bize Ne Fayda Sağlar isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz