Sığır Jelatini Nedir? Jelatin Maske Tarifi ve Diğer Kullanımları

toz sığır jelatini

Son birkaç yıldır diyetlere eklenen, zihinsel sağlıktan, cilt ve bağırsak sağlığına kadar çokça yararı bulunan sığır jelatini nedir?  Sığır jelatini tozu faydaları ve toz jelatinin kullanımı nasıl olmalı öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin…

sığır jelatini çorba

Jelatin, hayvansal ürünlerden yapılan bir proteindir.  Daha basit ifadeyle hayvanların deri, kemik, doku parçalarından elde edilir.  Böyle söyleyince kulağa hoş gelmediğinin farkındayız. Fakat gerek içeriğinin sağlığa yararlı olması gerekse tüketirken herhangi bir tat ve koku alınmadığından uzun yıllardır birçok kişi tarafından tüketilmektedir.

Sığır jelatini, kolajen deposudur ve neredeyse tamamen protein yapısındadır. İçeriğinde birçok aminoasit bulunur.  En fazla bulunan amino asitler de glisin ve prolindir.  Jelatin kolajenin pişirilmiş halidir ve kolajen seviyesini arttırmak için iyi bir seçenektir.  Kolajen seviyenizi arttırmanın diğer yolları için Kolajen Nedir? Kolajen İçeren Besinler Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Sığır Jelatini Tozu Faydaları

Kozmetik ürünleri ve ilaçlarda bulunan hatta birçok insanın mutfağında kullandığı sığır jelatininin sağlığa birçok faydası bulunuyor. İşte onlardan başlıcaları;

1 – Kemik ve Eklem Sağlığınıza İyi Gelir

sığır jelatini eklem

Yapılan birçok araştırmada sığır jelatini tozunun en sık görülen artrit (eklem iltihabı) olan osteoartrite (kireçlenme) iyi geldiğini belirtmektedir. Yapılan çalışmalarda jelatin tüketiminin osteoartritte olan eklem sertliği veya ağrıyı azalttığı sonucuna varılmıştır. Tabi ki kullanımı tedavi amaçlı değil hekimin uyguladığı tedaviye tamamlayıcı tedavi olarak uygulanmalıdır.

Aynı zamanda sporcular ve vücut geliştiriciler tarafından da eklem sağlığını güçlendirmek ve performansı arttırmak amacıyla uzun yıllardır kullanılan bir üründür.

Yeterli kullanımının osteoropoz (kemik erimesi) riskini de azaltmaya yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

2 – Sindirime İyi Gelir ve Bağırsak Sağlığını İyileştirir

Jelatinin içerisinde yer alan amino asitlerden glutamik asidin gutamine dönüşerek bağırsak duvarının bütünlüğünün korunmasına yardımcı olduğu belirtilmektir. Bunun yanı sıra suyu emer ve sindirim sisteminde suyun tutulmasını sağlayarak sağlıklı bağırsak hareketlerini destekler. Sindirime yardımcı olarak kabızlığı önler.

3 – Ruh Sağlığı ve Beyin Fonksiyonları İçin Yararlıdır

 mutluluk

Zengin aminoasit içeriğine sahip olan jelatini içerisindeki glisin sayesinde kaygıyı azaltır. Glisinin aynı zamanda bazı zihinsel sağlık bozuklarının iyileşmesi amacı ile de kullanılmaktadır.

Yapılan bazı çalışmalarda glisin almanın hafızayı güçlendirip dikkati geliştirdiğini belirtmektedir.

4 – Sığır Jelatini Cilt Sağlığını İyileştirir ve Yaşlanma Etkilerini Geciktirir

sığır jelatini cilt

daha önce de belirttiğimiz gibi toz sığır jelatini kolajen deposudur. Kolajen de cildin dolgun, pürüzsüz, esnek görünmesini sağlar ve cilt elastikiyetini korumaya yardımcı olur. İçeriğindeki kolajen sayesinde cildi iyileştirme ve yaşlanmayı geciktirme özelliği bulunur

Kolajen, vücudumuz tarafından doğal olarak üretilir fakat yaşlanma ile birlikte bu üretim azalır. Bunula birlikte cilt elastikiyetini kaybeder, ince çizgiler ve ciltte sarkmalar oluşur. Kaybedilen kolajeni kazanmak için birçok kişi anti aging kremleri kullanır. Fakat kolajen cilde nüfuz etmek için büyük moleküllüdür ve cildin kolajen kaynağı ile etkileşime geçemeyebilir. Bu da etkisinin azalmasına neden olur.  İstenilen etkiyi alabilmek için jelatin ile cildinizi içeriden besleyebilirsiniz.

Güneş hasarı, kırışıklıklar ve diğer yaşlanma belirtileri için toz sığır jelatini kullanmak iyi bir seçenek. Diğer yaşlanma karşıtı önerilerimiz için Yaşlanma Karşıtı İpuçları ile Cildinizi Yenileyin isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

5 – Zayıflamanıza Yardımcı Olur

zayıflama

Sığır jelatini içerisindeki glisin ile metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. İçerisinde karbonhidrat ve yağ bulunmadığından düşük kaloridir. Aynı protein oranı yüksek gıdalar gibi jelatin de uzun süre tokluk sağlayarak daha az yemek yemenizi sağlar.

Daha önce obezite ve diyabet gibi metabolizma ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

Toz Jelatin Nasıl Tüketilmeli

Faydalarını öğrendik şimdi sıra toz jelatin kullanımı hakkında bilgiye sahip olmaya geldi. İste size jelatin nasıl kullanılmalı sorusu için birkaç ipucu;

  • Tatlılarınızın içerisine ekleyebilir, jelatin ile puding yapabilirsiniz.
  • Smoothie içine ekleyerek tüketebilirsiniz
  • Çorbalara ekleyebilirsiniz. .Jelatin tatsızdır yemeklerinizin tadını değiştirmez ama jel kıvamında olduğu için koyulaşmasına sebep olabilir. Bu sebeple çeyrek yemek kaşığı eklemeniz yeterli olacaktır.
  • Bir fincan kahvenin içerisine 1 tatlı kaşığı jelatin ekleyip içebilirsiniz. (Bu benim de en çok kullandığım yöntem. Kahvenin tadı değişmiyor.)
  • Dondurmanın içine ekleyebilirsiniz. Hala evde dondurmanızı kendiniz yapmıyorsanız yazımızı okuyun.

Jelatin Tozu Maskesi Yapımı

sığır jelatini maskesi

Jelatini dahili tüketmek tabi ki daha faydalı olacaktır. Fakat harici olarak tüketmek isterseniz jelatin maske tarifine de göz atabilirsiniz. Toz jelatin maskesi faydaları da cilt için oldukça fazladır. Sığır jelatini maskesi siyah nokta gidermek için birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Jel kıvamında olduğu için de kolayca soyarak maskeyi çıkarabilirsiniz.

Yapmanız gereken 2 çorba kaşığı sıcak süte 1 tatlı kaşığı jelatin eklemek ve erimesini sağlamak. Ilıkken yüzünüze sürün ve 15 dakika kurumasını bekleyin. Daha sonra soyabilirsiniz.

Jelatini soyarken canınız acıyabilir ve yüzünüzde kırmızı noktalar oluşabilir ama korkmayın bir süre sonra geçecektir. Bu sebeple maskeyi gece yatmadan önce yapmak daha iyi olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz