Soğuk Yeşil Çay Tarifi ve Yeşil Çay Faydaları

yeşil çay faydaları

Hiç şüphesiz, en sağlıklı içecek listesinde yeşil çaya birinci sırayı verebiliriz (suyu saymazsak tabii). Doğu Asya’ya özgü olan yeşil çay sağlığımıza olan yararları nedeniyle küresel olarak da popüler olan bir içecektir. Yeşil çay faydaları çok olan bir içecek olmasına rağmen dünyada tüketilen çayın dörtte üçü siyah çay ve sadece dörtte biri yeşil çaydır.

Siyah çayın ve yeşil çayın arasındaki fark üretim aşamasında ortaya çıkar. Siyah çay fermantasyon işlemine uğrar ve bunun sonucunda rengi ve tadı değişir. Yeşil çay ise fermantasyon işlemine uğramaz ve rengini korur. Bu sebeple aslında yeşil çay faydaları siyah çaya nazaran çok daha fazladır ve daha sağlıklıdır.

Yeşil çayın içerisinde polifenol adı verilen güçlü antioksidanlar bulunur. Böylelikle vücuttaki toksinleri uzaklaştırır, serbest radikallerin oluşumunu engeller ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Aslında sağlığa çokça yararı bulunan bu bitki çayı, özelliğinin çoğunu polifenollerden alır. Bu bileşiğin aynı zamanda,  kanserle savaşmak, iltihabı önlemek, serbest radikalleri önlediği için hastalıklardan korumak gibi özellikleri de vardır.

Yapılan araştırmalarda bu çayın, kalp sağlığına iyi geldiği de belirtilmektedir. İçerisinde bulunan kateşinler ile kardiyovasküler sistem üzerinde koruyucu etki gösterdiği belirtilmiştir. Diğer bir yararı da kolesterol üzerindedir. LDL olarak bilenen kötü kolesterolü azaltamaya yardımcı olabilir. Bitki çayı içerisindeki kateşinler bakteri ve virüsleri engelleyip enfeksiyon riskini azaltabilir. Kan şekerini düzenler ve gitgide yaygınlaşan Tip 2 Diyabet hastalığı riskini azaltır.

Aynı zamanda beyin fonksiyonlarını da iyileştirmeye yardımcı olur. Hatta uzun vadede Alzheimer riskini azalttığı ifade edilmektedir. Fareler üzerinde yapılan deneylerde yeşil çayın beyin hasarlarını onardığı ve Parkinson hastalığının neden olduğu bozuşmayı geçirdiği bulunmuştur

Yeşil Çay Faydaları Arasında Zayıflama Var Mı?

Bu mucize çayın sağlık üzerine bu kadar çok olumlu etkisi varken, sanırım bizim bu bitki çayını tüketmemizin en önemli nedeni kilo kaybında olan yararı. Yeşil çayın metabolizma hızını arttırdığı ve yağ yakımını arttırdığı birçok uzman ve araştırma tarafından desteklenmiştir. Bununla birlikte vücuttaki toksinleri uzaklaştırması ve ödemden kurtulmamızı sağlaması kilo kaybı sürecine katkı sağlar.

Yağ yakan diğer besinlerin neler olduğunu öğrenmek için Yağ Yakan Besinler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Peki, günlük ne kadar yeşil çay tüketmeliyiz?  Sağlığa ne kadar faydalı olursa olsun bitki çaylarının tüketimi kontrollü olmalıdır. Bu bitki çayının kişiden kişiye değişmekle birlikle günde 3 ila 5 bardak içilmesi uygun olacaktır.

Soğuk Yeşil Çay Tarifi

Bitki çayları ne kadar yararlı olursa olsun bazılarımız tadından hoşlanmadığı için tüketmek istemezler. Eğer siz de yeşil çayın tadını sevmiyorsanız ya da soğuk içmeyi tercih edersiniz bu tarifi mutlaka denemelisiniz.

MALZEMELER

1 adet şeftali

  • 1 litre su ile yapılmış yeşil çay (miktarı 4 bardağa göre ayarlayabilirsiniz)
  • Limon
  • Kabuk tarçın
  • Yaprak nane

YAPILIŞI

Önce şeftaliyi rendeleyip içine biraz limon sıkın. Burada miktarı ne kadar ekşi bir tat istiyorsanız ona göre ayarlayabilirsiniz fakat tadını bozmaması açısından birkaç damla yeterli olacaktır.

Şeftali ve limon karışımı buz kalıplarına alıp dondurun. Aynı şekilde demlediğiniz çayın bir kısmını da buz kalıplarında dondurun ve kalanını da buzdolabında soğutun.

İçmek istediğinizde bir bardak yeşil çayın içerisine bir tane buz şeftali, bir tane buz çay, taze nane ve kabuk tarçın ekleyip tüketin. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz