Tırnak Kırılması Neden Olur ? Nasıl Önlenir?

tırnak kırılması

Kadınlar olarak en büyük kabuslarımızdan biri de özenle bakımını yapıp şekil verdiğimiz tırnaklarımızın kırılması, soyulması ve şeklinin bozulmasıdır. Tek bir tırnak kırılması, bütün tırnaklarımızdan vazgeçmemize sebep olur ve tekrar uzatmak için çabalarız.

Bunun da ne kadar sinir bozucu olduğunu bütün kadınlar bilir. Fakat tırnak kırılması ve soyulması, estetik sorunların dışında başka sorunların habercisi olabilir. Tırnakların ara sıra kırılması normaldir fakat sürekleri tırnak kırılması problemi yaşıyorsanız bunun altında başka problemler olabilir.

tırnak

Tırnak Kırılması Nedenleri

1 – Demir Eksikliği

Demir, birçok doku ve organın sağlığının korunması için önemlidir. Bunlardan biri de tırnak sağlıdır. Demir kandaki oksijeni taşıyan hemoglobini üretir. Demir eksikliğinde de tırnaklara yeteri kadar oksijen gitmediği için tırnaklar soyulur ve kırılır. Herhangi bir sağlık kuruluşunda kanınızdaki demir seviyesini ölçtürebilirsiniz. Eğer doktorunuz gerekli görürse demir takviyesi yazacaktır.

Demir eksikliğinin diğer sebeplerini ve hangi besinlerin demir seviyenizi arttıracağını öğrenmek için Demir Eksikliğine Ne iyi Gelir isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

2 – Yeteri Kadar Su İçmemek

Eğer günlük yeterli miktarda su tüketmezseniz bu durum metabolizma sağlığınızı etkilediği gibi, cilt ve tırnak sağlığınıza da etkiler. Susuz kalan tırnaklar da kurur ve kırılır. Bunun önüne geçmek için günlük en az 8 bardak su içmelisiniz.

3 – Nemlendirici Uygulamamak

tırnak kırılması nemlendirme

Tırnaklarınızı içeriden nemlendirdiğimiz gibi içeriden de nemlendirmemiz gerekir. Bunun için de gün içerisinde sık sık ellerinizi nemlendirmeliyiz. Ellerimi nemlendiriyorum yine de tırnaklarım kırılıyor diyorsanız, günde tek bir defa nemlendirici kullanmanız ellerinizi nemlendirmeniz için yeterli değil. Su ellerinizi kurutur, bu yüzden her yıkadığınızda ellerinizi nemlendirmelisiniz.

4 – Hipotiroidi

Tiroid seviyenizin düşük olması, tırnak kırılması nedeni olacağı gibi saç dökülmesi, kabızlık ve kilo alımına da sebep olabilir. Doktorunuza danışıp tiroid hormonlarınız kontrol ettirebilirsiniz. Doktorunuz gerekli görürse hormon replaasman tedavisi uygulayacaktır.

5 Protein Alımının Az Olması

Yeterli miktarda protein alamamak da tırnakların kırılmasına neden olur. Protein oranı yüksek gıdalar ile beslenmek, tırnaklarınızı güçlendirir ve tırnak yapısında olan protein ve kreatin yapımına yardımcı olur.

6 – Tırnak Kırılması Hangi Vitamin Eksikliği

Tırnak kırılması vücudunuzun vitamin ve minerallerden eksik olmasının bir göstergesi olabilir. H vitamini ya da B7 vitamini olarak da bilinen biyotin, saç ve tırnaklarınızın sağlığı için önemlidir. Yetersizliği durumunda tırnaklar güçsüzleşir ve kırılır. Harici olarak vitamin takviyesi yapacağınız gibi günlük beslenmenize biyotin içeren gıdaları ekleyerek tırnaklarınızı güçlendirebilirsiniz. Biyotin içeren gıdalar; yumurta, muz, kepekli tahıllar, fındık, baklagiller, mantardır.

Tırnak kırılmasına tek etken biyotin eksikliği değildir. Eğer B, C, D, E vitamini eksikliği yaşıyorsanız bu da tırnaklarınızın güçsüzleşmesine neden olabilir. Vitamin eksikliğiniz olup olmadığını öğrenmek için en yakın sağlık kuruluşundan (aile hekimi de olabilir) test isteyebilirsiniz.

Tırnak Kırılması İçin Ne Yapılmalı

Tırnak kırılmasını önlemek, tırnaklarınızı güçlü ve sağlıklı tutmak için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

  • Ellerinizi Koruyun :
tırnak kırılması yıkama

Ellerinizin sürekli suya maruz kalmasının tırnaklarınıza zarar vereceğinden bahsetmiştik. Bunun önüne geçmek için ev işleri yaparken eldiven kullanmalısınız. Eldiven ellerinizi sudan korumanın yanında kimyasal içeriğe sahip temizlik ürünlerinden de koruyacaktır. İçi pamuk astarlı lastik eldivenleri tercih etmelisiniz.

Aynı zamanda soğuk havalarda da kullanılan eldivenler, sizi kuru havanın cilde yaptığı zararlı etkilere karşı koruyabilir.

  • Sık Sık Nemlendirin :

Elleriniz ve tırnaklarınız her yıkamada suyun ve sabunun etkisiyle kurur ve zayıflar. Her suyla temas ettiğinizde ellerinize nemlendirici uygulamalısınız. Yatmadan önce de nemlendirmeyi unutmayın.

  • Tırnaklarınızı Isırmayın :

Eğer tırnaklarınızı ısırmak ya da tırnaklarınızla oynamak gibi bir alışkanlığınız varsa bundan vazgeçmelisiniz. Sürekli tırnaklarınızla oynamak tırnaklarda travma etkisi yaratıyor ve zayıflayıp, kırılmasına neden oluyor.

  • Sürekli Oje Kullanmayın :
tırnak kırılması oje

Tırnakların bakımlı görünmesi için oje önemli bir detay fakat sürekli kullandığınız ojeler tırnakların zayıflamasına ve kırılmasına neden oluyor. Birkaç günde bir tırnaklarınıza oje sürmeyip hava almasına izin verin.

  • Tırnak Sertleştirici Kullanmayın :

Her ne kadar tırnak sertleştiriciler, tırnaklar güçlensin diye kullanılsa da dermatologlar tarafından önerilmiyor. Bunun sebebi bu ürünlerin içerisinde formaldehit olması ve  formaldehitin tırnakları daha da kurutup zayıflatmasıdır.

  • Beslenmenize Dikkat Edin :

Protein, demir ve B, C,D, E vitaminlerini beslenme listenize ekleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz