Yağ Yakan Besinler

yağ yakan besinler

Yağ yakan besinler dediğimizde kastedilen yediğimiz yiyeceğin, depolanan yağı bulup yakması değildir elbette. Bu şekilde olsaydı çok kolaydı muhtemelen, orası bir gerçek. Yağ yakan besinler denildiğinde kastedilen; metabolizmayı uyaran, iştahı azaltan buna paralel olarak da genel besin alımını azaltarak yağ yakımı sağlayan gıdalardır.

Bazı doğal yiyeceklerin metabolizmayı arttırıp yağ yakımını kolaylaştırdığı bilinmektedir. Siz de sağlıklı beslenme ve fiziksel hareketin yanında, beslenme listenize bu gıdaları ekleyip fazla yağlarınızdan daha kolay kurtulabilirsiniz.

1 – Yoğurt

Yoğurt protein oranı yüksek, potasyum ve kalsiyumdan zengin bir gıdadır. Probiyotik yoğurtlar sindirim sisteminin besinleri daha kolay parçalamasına yardımcı olur. İçerisinde bulunan yüksek protein ile de daha uzun süre tokluk sağlar. Aynı zamanda yağ kaybederken kaslarınızı da korumanıza yardımcı olur

2 – Avokado

Avokadoda bulunan tekli doymamış sağlıklı yağ ile sağlıksız yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Kan şekerinizi dengede tutarak glikozun yağ olarak depolanmasını engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda avokado içerisinde bulunan A, E, C vitaminleri ile iyi bir antioksidandır. Vücutta su tutulumunu engelleyerek şişkinliği önler.

3 – Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi sağlıklı yağ , protein ve lif deposudur. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesinin içerisinde 8 gr protein bulunmaktadır. Bu sağlıklı besin ile uzun süre tokluk sağlayabilirsiniz. Tabi daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi işlenmiş şeker içerenler yerine sağlıklı olanları tercih etmelisiniz. Fıstık ezmesini kendiniz de evde kolayca yapabilirsiniz. Bunun için ev yapımı doğal fıstık ezmesi tarifimize buradan ulaşabilirsiniz.

4 – Yumurta

Bir diğer sağlıklı yağ ve protein karışımı süper besin de yumurtadır. Yüksek miktarda protein içerdiği için açlığı azaltır ve uzun süre tokluk sağlar. Yapılan birçok araştırmada yumurtanın karın yağlarını azalttığı belirtilmektedir. Aynı zamana kalp sağlığını korumaya da yardımcı olur.

5 – Acı Biber

Bibere acı tadını veren kapsaisin, göbek yağlarını eritmeye ve vücudun gıdayı yakıta çevirme yeteneğini arttırmaya yardımcı olur. Acı biber vücudun yağ yakmasına yardımcı olan termodinamik bir etkiye sahiptir. Böylelikle kalp atışını hızlandırır ve yağların yakılmasını harekete geçirir.

Yağ Yakan İçecekler

yağ yakan içecekler

1 – Yeşil Çay

Antioksidan açısından güçlü bir içecek olan yeşil çay, doğal yağ yakıcı bir içecektir. Aynı zamanda karaciğerin yağ yakma potansiyelini arttır ve kolesterol seviyesini düşürür. Her bitki çayında olduğu gibi yeşil çayı da ölçülü tüketmemiz gerekir. Günde 3 ya da 5 fincan yeşil çay tüketmek yeterli olacaktır.

2 – Kahve

Birçoğumuz sabah kahvemizi içmeden güne başlayamayız. Belki de bu sebeple dünyada en çok tüketilen içeceklerden biridir kahve. Kahvenin içerisinde bulunan kafeinin, uyanık tutma dışında bir de metabolizma hızlandırıcı etkisi bulunuyor. Ayrıca antioksidan etkisi de bulunmaktadır. Kilo kaybı ve kontrolü açısından kahvenizi kremasız ve şekersiz olarak tüketmelisiniz. Günlük tüketim miktarına da dikkat etmenizde fayda var.

3 – Elma Sirkesi

Elma sirkesinin ana maddesi olan asetik asidin karın yağı depolanmasını azalttığı bulunmuştur. İştah azaltma ve kan şekerini dengeleme gibi yararları da bulunmaktadır. Elma sirkesi vücut detoksu sağlar ve mide ph’ını düzenler.  Organik elma sirkesi tüketmeye ve tüketimi kontrol altında tutmaya özen gösterin. Fazla miktarlarda tüketmek yan etkilere sebep olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz