[DETAYLI YAZI] Yağlı Saçlar İçin Ne Yapılmalı? Bakım İpuçları

yağlı saç için çözümler

Yağlı saçlara sahip olmak, özellikle yaz aylarında tam bir kabus olabilir. Aşırı yağlı kafa derisi kötü görünümün dışında sürekli kaşıntıya da neden olur. Bundan dolayı hem kendinizi rahatsız hissedebilir hem de kafa derinizin tahriş olmasına neden olabilirsiniz. Peki, yağlı saçlar için ne yapmalı?

Bu yazımızda saç yağlanmasının nedenleri, yağlı saçlar için bakım önerileri, yağlı saçlar için doğal çözüm önerileri, yağlı saç nasıl kamufle edilir gibi pek çok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Yağlı saçlar için ne yapmalı sorusunu cevaplamadan önce saç neden yağlanır kısaca ondan bahsedelim.

Saç Neden Yağlanır?

Saç yağlanmasının nedeni, cildimizdeki her gözenekde olduğu gibi kafa derisinde de yağ bezleri bulunmasıdır ve saç derisindeki bu bezler sebum adı verilen bir yağ üretirler. Sebum üretiminin amacı saç derisini nemlendirmek ve saçları korumaktır. Yani yağ üretimi sağlıklı saç göstergesidir. Saçınızı yıkayarak ve iyi bir saç hijyeni uygulayarak bu yağdan kurtulmanız mümkündür.

Fakat;

Bazı kişilerde üretilen yağ miktarı yanlış saç bakımı, kalıtım problemleri, saç yapısı gibi çeşitli sebeplerle normalden daha fazladır. Bu da saç derinizde ve saçınızda yağ birikmesine sebep olarak yağlı saçlarla başa çıkmayı zorlaştırır. Hatta bu süreç o kadar yorucu bir hal alabilir ki akşam yıkadığınız saçınızın sabah yağlandığını görmek enerjinizi düşürüp gününüzü zorlaştırabilir.

Saç yağlanmasının nedenini öğrendiğimize göre şimdi sıra geldi yağlı saçlar için ne yapmalı sorusunun cevabına.

Detaylı yazıya girmeden önce aşağıdaki kısa infografik size karışımlar hakkında bilgi verecektir. Yazının devamında saç yağlanmasını azaltmak için kullanabileceğiniz doğal bakım önerileri uzun bir şekilde anlatılacaktır.

yağlı saç bakım için

Ufak Değişiklikler

Saçlarınızı Çok Sık Taramayın

Saçlarınızı her taradığınızda saç derinizde bulunan yağ ve teri gerek elleriniz gerekse tarak yardımıyla saçlarınıza doğru sürüklersiniz. Siz bu işlemi yaptıkça saç derinizde sebum üretimi devam edecek ve bu da saçınız daha çok yağlanmasına sebep olacaktır. Bu sebeple taraktan, fırçadan uzak durmanız sizin için daha iyi bir tercih olacaktır.

Ayrıca kullandığınız fırçanızın temiz olması da çok önemlidir. Yeni yıkadığınız saçlarınızı kirli bir tarakla taradığınızda tarakta bulunan her şey saçlarınıza geçecektir Bu sebeple tarak, fırça temizliğine özen göstermelisiniz.

Saçlarınızla Oynamayı Bırakın

yagli saclar icin ne yapmali

Ellerimiz gün içerisinde pek çok şeye dokunuyor ve kirleniyor. Dolayısıyla elinizde saçınıza aktarabileceğiniz pek çok mikrop ve yağ var. Saçlarınıza ne kadar çok dokunup oynarsanız o kadar kötü görünecektir. Eğer dikkat etmenize rağmen istemsizce saçlarınızla oynamaya devam ederseniz en azından alışana kadar saçınızı topuz yapmayı deneyebilirsiniz.

Saç Ürünleri Kullanımını Azaltın

Saç yağları, jel, köpük gibi ürünler yağla mücadelede size fayda sağlamazlar. Bu sebepten bu ürünlerin kullanımını azaltmak saçınızın yağlanmasını önleme noktasında artı sağlayacaktır. Mutlaka kullanmanız gereken durumlarda, gün sonunda saçınızı iyice yıkayın.

Doğru Şampuanı Seçin

Şampuan seçimi yaparken nasıl koktuğu, nasıl göründüğü gibi etmenlerden daha ziyade saçınıza en uygun şampuanı seçmeniz yağlanma ile başa çıkmada kolaylık sağlayacaktır.

Saç Yağlanmasını Önlemek İçin Doğal Çözümler

Yağlı saç ile mücadele etmek için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler mevcut. Bunları doğal bakım yöntemleri uygulayarak yağlı saç görünümü azaltmak ve uzun vadede yağlı saçlardan kurtulmak mümkün.

1- Aloe Vera

ALOE VERA yağlı saçlar için doğal çözüm

Aloe Vera saç derisini besleyen ve saçın dokusunu yumuşatan besleyici içeriklere sahip olması sebebiyle saç bakımı için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Saç derinizin pH değerini korumaya ve sebum salgılanmasını kontrol etmeye yardımcı olacak ve saç tellerinizde yağlı parçacıkların birikimini engelleyerek saçınızı yumuşaklaştıracaktır.

Bir çift Aloe vera gövdesini çıkarıp içerisindeki jeli çıkarmalı ve oluşturacağınız karışıma eklemelisiniz. Jeli nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız Aloe Vera Jeli Nasıl Çıkarılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Bir çorba kaşığı limon suyunun içine iki çay kaşığı Aloe Vera ekleyin.
 • Daha sonra bu karışımın içine bir bardak su ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Saçınızı şampuanladıktan sonra durulamadan önce bu karışımı kullanın.
 • Saçınızda bir kaç dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın.
 • Karışımı haftalık olarak tekrarlayın.

2- Elma Sirkesi

yagli saclar icin ne yapmali

Yağlı saçlar için doğal çözüm olarak uygulayabileceğiniz bir diğer öneri ise elma sirkesidir. Elma sirkesi saçlar için bulunmaz bir nimet olarak değerlendirilebilir. İçeriğindeki asetik asit saç derinizin pH değerini dengeleyerek eski haline getirir ve saç derinizdeki fazla yağ üretimini kontrol altına alarak yağlı saçlarla başa çıkma konusunda size önemli bir fayda sağlar

 • 2-3 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Saçınızı yıkadıktan sonra saçınızı elma sirkesi karışımıyla durulayın.
 • Birkaç dakika ekledikten sonra saçınızı soğuk suyla yıkayın.
 • Haftada 3-4 kez kullanabilirsiniz.

3- Yeşil Çay Kullanın

yeşil çay

Yağlı saçlar için bakım önerileri söz konusu olduğunda yeşil çay bir diğer önemli doğal çözüm yöntemidir. İçerisindeki polifenollerle sebum üreten saç köklerinin kasılmasına yardımcı olur. Saç derisi için son derece fayda sağlar ve saç büyümesini destekler.

 • Bir bardak suya yarım bardak yeşil çay ekleyin ve kaynatmaya başlayın.
 • 5 dakika kaynatın ve süzün ve soğumasını bekleyin.
 • Saç derinize ve saçınıza uygulayın.
 • 40-45 dakika beklettikten sonra saçınızı durulayın.
 • Haftada bir kez uygulayın.

Ayrıca yeşil çayın diğer faydalarını öğrenmek için Yeşil Çayın Faydaları isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

4- Yoğurt Maskesi

Saç yağlanmasını önlemek için bir diğer doğal çözüm yoğurt maskesidir. Yoğurt maskesi pek çok saç sorununu halledebilecek mucizevi bir maskedir. İçeriğindeki probiyotik saç derinizi besler ve derinizin doğal pH’ını kazanmanıza yardımcı olur. Ayrıca yoğurttaki asitler kafa derisindeki kepeği azaltmada son derece etkilidir. Bu yüzden yoğurt maskesi kullanımı yağlı saç deriniz için oldukça faydalıdır.

 • Yarım bardak sade yoğurdu iki yemek kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı karbonatla karıştırın.
 • Macun kıvamını alana kadar iyice çırpın.
 • Saç derisine yoğunlaştırarak uygulayın.
 • Saçınızı bir havluyla örtün ve karışımı 30 dakika beklettikten sonra saçınızı yıkayın.
 • Bu karışımı haftada bir kez uygulayın.

5- Yumurta Sarısı

yağlı saçlar için doğal çözüm

Yağlı saçlar için bakım önerisi olarak kullanabileceğiniz bir diğer doğal yöntem ise yumurta sarısıdır. İçeriğinde bol miktarda yağ asidi ve besin bulundurarak fazla yağ salınımını önler ve normal sebum seviyesine dönme konusunda yardımcı olur.

 • Bir yumurta sarısını bir çorba kaşığı limon suyu ile karıştırın.
 • Karışımı yeni yıkanmış saçınıza eşit miktarda yayarak sürün.
 • 30 dakika beklettikten sonra saçınızı soğuk suyla yıkayın.
 • Haftada bir kez uygulayın.

6- Karbonat

Karbonat içeriğindeki alkali sayesinde saç derinizin pH’ını ve sebum üretimini dengeleme konusunda önemli bir yardımcıdır.

 • Bir çorba kaşığı karbonatı dört yemek kaşığı su ile karıştırıp ıslak saçınıza uygulayın.
 • Birkaç dakika beklettikten sonra saçınızı durulayın.
 • Haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

Yağlı Saç Görünümünü Azaltmak İçin Anlık Çözümler

Bazı zamanlarda yağlanmış saçlarınızı yıkamaya vaktinizin olmayacağı, acil çıkmanız gereken anlar olabilir. Böyle zamanlarda “yağlı saç nasıl kamufle edilir?” diye düşünebilirsiniz. İşte böyle durumlarda saçlarınızı yıkamadan yağlı saç görünümünü azaltmak için işe yarar birkaç yöntem mevcut. Bu yöntemlerle geçici sürelik olsa da kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

1- Kuru Şampuan

Tabii ki bu gibi durumlarda en bariz ve basit seçim kuru şampuandır. Burada önemli olan saç tipiniz için doğru olanı kullandığınızdan emin olmaktır. Sizin için en iyi olanı seçtikten sonra saçlarınızı ayırıp saç diplerini ortaya çıkarın.

Daha sonra şampuanı biraz sallayıp saçınıza 10 cm uzaktan sıkın.Şampuanın etkisini göstermesi için birkaç dakika bekleyin. Sonra şampuanı iyice dağıtmak ve saça hacim kazandırmak için saç diplerine masaj yapın. Gün sonunda saçlarınızı iyice yıkayın.

2- Bebek Pudrası

Yağlı saç görünümünü azaltmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem bebek pudrası kullanmak. Kuru şampuana harika bir alternatiftir. Başınızı saçlarınızla beraber öne doğru eğin ve saç diplerinize bebe pudrasını dökün. Daha sonra isterseniz tarakla isterseniz de ellerinizle masaj yaparak pudrayı iyice yedirin. Kuru şampuana göre masaj işlemi biraz daha zor olacaktır.

Ayrıca pudra beyaz renkli olduğu için koyu saçlara sahipseniz aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Ve önemli bir diğer nokta ise pudranın kokusudur. Seçeceğiniz pudra kokusunun rahatsızlık oluşturmayacak olduğundan emin olun. Ve tabii ki gün sonunda saçlarınızı iyice yıkayın.

3- Kurutma Kağıtları

Genellikle yüz içi üretilen kurutma kağıtları neden saçlarınız içinde kullanılmasın? Bu kurutma kağıtlarını saçlarınıza veya saç diplerinize yapıştırın ve çekin. Kullanım açısından oldukça basit olan ve kullanışlı olan bu kağıtlar yardımıyla gününüzü kurtarabilirsiniz.

4- Şaç Aksesuarı Kullanın

yağlı saç nasıl kamufle edilir

Yağlı saç nasıl kamufle edilir sorusuna verilebilecek bir diğer cevapsa hiç şüphesiz saç aksesuarı kullanmaktır. Kalın bir bandana, bir eşap veya güzel bir şapka kullanarak yağlı saçları tamamen gizleyebilirsiniz.

Sonuç olarak;

Bazı saç tipleri yağ biriktirmeye diğerlerine oranla daha yatkındır. Ancak yağlı saç görünümünü azaltmak için yapabileceğiniz pek çok yöntem mevcut.

Saçınızda yağ birikmesi vücudunuzun kafa derisini koruma yönteminin bir parçasıdır ve saçınızda biraz yağ birikmesi yanlış bir şey değildir. Bu konuda anlaşalım.

Yine de bu yöntemleri denedikten sonra eğer bu konuda endişe duyuyorsanız bir dermatologla görüşmeniz sizin için iyi olabilir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz