Yulaf Ezmesi Yemenin Sağlığa Faydaları

yulaf ezmesi 2

En sağlıklı tahıllar dediğimizde aklımıza ilk gelen besinlerden biri yulaftır. Hal böyle olunca da sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin birçoğunun da listelerinin vazgeçilmezidir. Genellikle yulaf ezmesi olarak ve özellikle sabah kahvaltılarında tüketimi tercih edilir.

Yulaf ezmesi tam tahıllı lif, vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı olan bir besindir. Aynı zamanda yüksek protein içeriğine de sahiptir. Protein oranı yüksek olan diğer besinlere Protein Oranı Yüksek Yiyecekler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Düzenli olarak yulaf ezmesini tüketmenin sağlık açısında birçok faydası bulunuyor.  

İşte Yulaf Ezmesi Tüketmenin Sağlığa 5 Yararı

yulaf ezmesi

1 – İyi Bir Antioksidan Kaynağıdır

Yulaf ezmesi antioksidan görevi gören çeşitli bileşikler bakımından zengin bir besindir. İçerisinde polifenol olan yüksek miktarda “ avenanthramide ” içerir. Bu bileşik nitrik oksit üretimini arttırarak kan basıncını düşük tutmaya yardımcı olabilir. Serbest radikallere karşı hücreyi korurlar. Aynı zamanda da iltihabı önleme etkileri vardır.

2 – Kalp Sağlığı Korur

Yulafın içerisinde Beta – glukan adı verilen güçlü bir lif bulunur. Beta – glukan HDL (iyi kolesterol) etkilemeden LDL’nin (kötü kolesterol) düşmesine yardımcı olur. LDL oksidasyonunu önler ve kalp krizi riskini azaltır. Kardiyovasküler hastalıklar üzerine yapılan birçok araştırmada, hem çözünür hem de çözünemeyen lif alımının hastalık üzerinde olumlu etkileri olduğu belirtilmektedir. Bunun yanında kalp sağlığı için yararlı olan E vitamini de içerir.

3 – Kabızlığı Önlemeye Yardımcı Olur

Tam tahıllı gıdalar sindirim kolaylığı ve kabızlık üzerindeki faydalarından dolayı sıklıkla önerilmektedir. Yulaf ezmesinin de içerisinde yukarıda bahsedilen beta – glukan adı verilen liflerden bulunduğundan kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

4 – Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olur

Yulafın içerisindeki beta – glukan lifi insülin yanıtını iyileştirmeye ve kan şekerini azaltmaya da yardımcı olur. Diğer bir ifadeyle yulaf ezmesi düşük glisemik indekse sahiptir. Bu sebeple tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur.

5 – Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Bu konu ile ilgili en çok sorulan sorular ; Yulaf Ezmesi Zayıflatır mı ? ya da Diyette Yulaf Ezmesi Yenir mi ?

Bu süper besinin içerisindeki lifler sayesinde uzun süre tokluk sağlarsınız. Midenizin dolu olduğunu hissettiğiniz için kalori alımınız azalır böylelikle yulaf, kilo verme sürecinize destek olur. Aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır. Protein tokluk sağlamanın yanında diyetinizde kas kaybını arttırıp yağ yakımına yardımcı olur.

Yağ yakımını hızlandıran diğer yiyeceklerin listesine Yağ Yakan Besinler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yulaf Lapası Tarifi

Yulaf ezmesi ile ilgili birçok tarif bulunmakla birlikte, hem pratik hem de besleyici olduğu için yulaf lapası tercih edilmektedir. Siz de sabah kahvaltılarınızı çeşitlendirmek için ya da diğer öğünlerde bu tarifi deneyebilirsiniz.

Yapmanız gerek 1 bardak süt, yarım bardak su, 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 1 tatlı kaşığı kakaoyu rondodan geçirdikten sonra katılaşmaya başlayıncaya kadar pişirmek.

Daha sonra ocaktan alıp, üzerini muz ve ev yapımı fıstık ezmesi ile süsleyin ve afiyetle yiyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz